Tarantino’dan Thurman’a Şaşırtıcı Cevap: ‘’Başka Kim Tükürecekti ki?’’

  
   Torik Yazarı                        

Sinema ve dizi sektöründe kadın oyuncuların ve çalışanların uğradıkları psikolojik ve fiziksel tacizler son zamanlarda oldukça gündeme gelen bir konu halini aldı. Harvey Weinstein, Kevin Spacey, Dustin Hoffman, James Toback, Ben Affleck gibi isimlerin yer aldığı ve uzaması muhtemel bir utanç tablosuyla karşı karşıya kaldık. Buz dağının görünen yüzü olan bu isimlerin yanında birçok yönetmen ve oyuncu bu taciz skandallarına karışmaya devam ediyor. Fakat bizi en çok şaşırtan geçtiğimiz günlerde Uma Thurman’dan gelen Tarantino açıklaması oldu şüphesiz.

Times Up ve Me too kampanyalarına destek veren Uma Thurman, önce Harvey Weinstein’ı sonrasında da Tarantino’yu suçlayan açıklamalarda bulunmuştu. 24 yıl öncesinde Harvey Weinstein’ın tacizine uğradığını söyleyen sanatçı bu durumu bildiği halde sessiz kaldığı için Tarantino’nun da en az onun kadar suçlu olduğunu dile getirmişti. Bunun yanında kadının gücünü konu alan ve birçok kadına cesaret veren Kill Bill filmlerinin çekimleri sırasında kendisinden gördüğü muamelenin oldukça rahatsız edici ve kaba olduğunu açıklamıştı. Thurman’ın Tarantino’nun bazı sahnelerde sırf kendisine şiddet uygulamaktan ve yüzüne tükürmekten hoşlandığı için sahneyi defalarca çekmek istemesiyle ilgili ithamlarını da tekrar hatırlatalım.

Çok geçmeden Tarantino’dan oldukça şaşırtıcı bir açıklama geldi tabi. “Elbette ben tükürdüm. Başka kim tükürecekti ki? Bir aletten tükürük mü atacaktık?” diyen Tarantino olaya bambaşka bir açıdan yaklaşmış anlaşılan. Bazı sahnelerin çekimlerinde haddinden fazla kaba kuvvet uyguladığı konusunda ise sadece sahnenin daha gerçekçi olmasını isteyen Thurman’ın isteklerini yerine getirmeyi amaçladığını ve zorla hiçbir şey yapmadığını söylemiş. Kill Bill filmlerinde Thurman’a dublörsüz araba kullandırmasını ise kariyerindeki en büyük hata olarak gördüğünü açıklamış.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI