Ufkunuzu Genişletecek 10 Dedektif Filmi / Dizisi

  
   Torik Yazarı                        

Her türde binlerce film çekiliyor. Korku, aksiyon, romantik komedi falan… Her türün iyileri var, kötüleri var. Dedektif filmleri için de aynı şey geçerli. Biz de Torik ekibi olarak sizin için ufkunuzu genişletecek, beyninizi açacak, vay be arkadaş dedirtecek 10 dedektif filmi/dizisi seçtik.

1. ANGEL HEART (1987)

Yıl 1987, iki usta oyuncu Robert de Niro ile Mickey Rourke karşılıklı döktürüyorlar… Unutulmaz bir film çıkıyor ortaya.

2. TRUE DETECTIVE (2014-2015)

8’er bölümden 2 sezon. Ama ne iki sezon? Matthew McConaughey, Woody Harrelson ve yıllar süren bir seri cinayet araştırması. Aslında katile daha anketin başlarında o kadar yaklaşmışlar ki! İkinci sezonda bir başka usta aktör Colin Farrell. 2018’de bizi üçüncü sezon bekliyor. Şimdiden meraktayız…

3. THE BRIDGE (2013-2014)

Orijinali mi Amerikanı mı tartışmasına hiç girmeyeceğiz. Çünkü ikisi de birbirinden iyi. ABD Meksika sınırı ve tam sınıra yatırılmış bir ceset. İki taraftan birer dedektif tek bir olayı çözmeye çalışıyorlar. Diane Kruger bir tarafta, Damien Bashir (Hateful Eight’ten de hatırlayacaksınız kendisini) diğer tarafta. 2011 tarihli orijinal İsveç versiyonunu (Bron) da bulursanız, kaçırmayın.

4. THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO (2009)

Polisiye roman, film sevenler bilir, kuzey polisiyesinin yerini hiçbir şey tutmaz. Stieg Larsson’un 3 kitaplık eseri sinemaya da en az romanlar kadar başarılı aktarıldı. 2011 tarihli Amerikan versiyonunda Daniel Craig’e ejderha dövmeli kız olarak Rooney Mara eşlik etti. Orjinal İsveç yapımındaki Noomi Rapace’ın performansını da unutmak ne mümkün!

5. MEMENTO (2000)

Christopher Nolan efsanesini (Inception, Batman Begins, The Dark Knight, The Dark Knight Rises, Interstellar) başlatan film dersek yanlış olmaz herhalde. Yıl milenyum yılı… Guy Pearce’in belki de en iyi rolü.

6. USUAL SUSPECTS (1995)

Şimdi o son sahne unutulur mu? Ya Kevin Spacey’nin müthiş performansı. Senaryo işte budur dedirten bir senaryo. Zaten 1995 sinema için bir nevi altın yıldır. Sonradan X-Men’lere Superman’lere yelken açacak Bryan Singer’ın da ilk başyapıtı.

7. SE7EN (1995)

Yine unutulmaz bir son sahne. Hem Morgan Freeman hem de Brad Pitt nasıl da o sahnenin altından kalkıyorlar. Kevin Spacey yine muhteşem. Filmin yönetmeni başka bir dahi; David Fincher.

8. TRAPPED (2015)

Listemizin en az bilineni. Yönetmen yine dahi bir isim; Balthasar Kormakur (101 Rejkyavik, 2 Guns, Everest). İzlanda’dan çıkan 10 bölümlük, tek sezonluk müthiş bir dedektiflik hikayesi. Kadronun tamamı dört dörtlük. Senaryo muhteşem.

9. MINDHUNTERS (2017)

2017 tarihli bir Netflix dizisi. Ama ne dizi! 1970’lerin sonlarında başlayan bir FBI hikayesi. Dizinin 10 bölümü bizde de Netflix üzerinden izlenebilir. Yönetmen David Fincher desek, yeter mi?

10. L.A. CONFIDENTIAL (1997)

Herhangi bir dedektif filmi listesi yapıp da o listeye bu filmi koymama şansı var mı? Cevap kesinlikle yok! Listemizde üçüncü kez Kevin Spacey var. Yanında da güzeller güzeli Kim Basinger ve listemizde ikinci kez Guy Pearce (diğer film tabi ki Memento). Yönetmen Curtis Hanson.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI