‘Schindler’s List’ 25. Yıl Anısına Tekrar Vizyona Girecek

  
   Torik Yazarı                        

Steven Spielberg’ün unutulmaz filmi ‘Schindler’s List’ vizyona gireli tam 25 yıl olmuş. Filmin etkisi o kadar güçlü ki onca yılın geçtiğine inanmak güç. Liam Neeson ile Ralph Fiennes’ın belki de kariyerlerinin en iyi performanslarını sergiledikleri film, en iyi film dalı dahil toplamda 7 Oscar ödülünün sahibi olmuştu. ‘Schindler’s List’ 25. Yıl anısına tekrar vizyona girecek.

Siyah beyaz çekilen filmdeki kırmızı paltolu kız çocuk imajı unutulacak gibi değil

Spielberg tekrar vizyonla ilgili “seyirci bir kez daha bu hikayeyi büyük ekranda izleme fırsatı bulacağı için gururluyum” diyor. Spielberg konuşmasında bir tehlikeye de dikkat çekiyor, “film bu olayın insanlara ulaşmasını ve bu olanların gerçek olduğunu anlamalarını sağladı ve onları tüm nefret suçlarına karşı harekete geçmeye itti. Eğer dikkatli olmazsak 20. yüzyılda yaşananlar 21. yüzyılda da yaşanabilir”. Usta yönetmen bu açıklamaları filmin yeni vizyon için hazırlanan posterinde yer alan cümleyle ilgili yaptı. Posterde şöyle yazıyor: Dünyanın her zamandan fazla şimdi ihtiyaç duyduğu bir cesaret hikayesi’.

Filmin tekrar vizyon posteri

22 milyon dolara mal olan Scihndler’s List’ en yüksek bütçeli siyah/beyaz film. ‘Steven Spielberg’e de en iyi yönetmen dalında Oscar kazandıran film ayrıca en iyi film, film müziği, senaryo, görüntü yönetmeni (Janusz Kaminski), kurgu ve yapım tasarımı dallarında da heykelciğin sahibi oldu. İki erkek oyuncusuna da adaylık getiren film bu dallarda ödülü kucaklayamadı. Film toplam 12 dalda Oscar’a aday gösterilmişti.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI