Rotten Tomatoes’dan En İyi Korku Filmi

  
   Torik Yazarı                        

Rotten Tomatoes isimli sinema sitesini bilmeyeniniz yoktur. İşte bu arkadaşlar oturmuş son yılların en iyi korku filmlerini seçmişler. Onların yalancısıyız. İşte Rotten Tomatoes’un ilk 10’u…

1TRAIN TO BUSAN (2016)

Ülkemizde ‘Zombi Ekspresi’ adıyla temmuz 2017’de vizyona girdi. Seoul’dan kalkıp Busan’a doğru yola çıkan trendeki ölüm kalım mücadelesini bir baba kız ekseninde perdeye taşıyor. Korku filminden çok bir aksiyon filmi tadında ilerleyen ‘Train to Busan’ın yönetmeni Güney Koreli Sang-ho Yeon.

2NINA FOREVER (2015)

Nina Forever’ın üçlüsü

Yine son yıllarda çok ses getirmiş bir korku filmi. Dünya prömiyerini SXSW Festivali’nde yapan film Frightfest’te en iyi film seçildi. Ayrıca birçok festivalden de çeşitli ödüllerle döndü. Özellikle başroldeki Fiona O’Shaughnessy’nin performansı övüle övüle bitirilemedi. Yönetmen koltuğunda oturan Ben Blaine, Chris Blaine ikilisi birçok kısa film ve bir TV filmi çektikten sonra ilk kez uzun metraj sinema filmi çekiyorlar. Kaçırmayın, mutlaka izleyin…

3IT FOLLOWS (2014)

It Follows

Ülkemizdeki vizyon tarihi 8 Mayıs 2015. Bizde ‘Peşimdeki Şeytan’ adıyla oynamıştı. Genç Amerikalı yönetmen David Robert Mitchell’ın filmi dünya prömiyerini prestijli Cannes film Festivali’nde yaptı. Film genç bir kızı takip eden bilinmeyen, doğa üstü bir varlığı konu alıyor ve gerçekten seyirciyi koltuğunda zıplatıyor.

4THE RING (2002)

Saçları önünde bu ürkütücü kızı hatırlamayanınız var mı? Devir video kaset devri daha. Ve elden ele dolaşan bir kaset ölüm saçıyor. Yıl 2002. Bu ufak bütçeli korku filmi bütün dünyada olay yaratıyor. Yönetmen Gore Verbinski 2010’lara gelindiğinde Karayip Korsanları filmlerini çekecek. Bu film onu ünlü yapan ilk film. Naomi Watts’ın performansı müthiş. Film bu kadar tutunca hemen 2 sene sonra bir devam filmi çekilecek ve ne yazık ki ilkinin kalitesini yakalayamayacak. Dikkatli seyirciler geçen yıl da üçüncü bir ‘The Ring-Halka’nın vizyona çıktığını hatırlayacaklardır.

5LET THE RIGHT ONE IN (2008)

İsveç’ten ‘karlar altında geçen’ bir korku filmi. Eli 12 yaşında bir kız çocuğudur. Ama 200 yıldır 12 yaşındadır ve mahalleye taşınır. Yönetmen Tomas Alfredson kolay kolay unutulmayacak bir atmosfer yaratıyor. Alfredson’ı dikkatli sinema severler 2011 tarihli, Gary Olldman, Colin Firth filmi ‘Tinker Tailor Soldier Spy-Köstebek’ten de hatırlayacaklar. Orjinal adı ‘Lat den Ratte Komma in’ olan film bizde ‘Gir Kanıma’ adıyla vizyona çıkmıştı.

6THE LOVED ONES (2009)

Amerikalılar için şu ‘prom night’ olayı ne kadar da önemli! Mezuniyete hangi oğlan hangi kızı çağıracak, kim kiminle dans edecek, tek dertleri bu. İşte Lola Brent’i “benim kavalyem olur musun?” diye çağırıp da red cevabı alınca çok acımasız bir intikam planı yapıyor. Lola bir şeyi isterse alır, işte o kadar. Ve karşımızda yine bir ‘ilk film’ var. ‘The Loved Ones’ daha önce kısa filmler ve belgeseller çekmiş olan Sean Byrne’ün ilk uzun metrajı. Lola’yı Robin McLeavy, Brent’iyse ‘Twilight’ filmlerindeki Riley karakteriyle tanıdığımız Xavier Samuel canlandırıyor.

7THE BADABOOK (2014)

2014 tarihli bu korku filminin yönetmeni bir kadın. Ve yine bir ilk film. Daha önce kısa filmler çekmiş ve birçok filmde oyuncu olarak rol almış Jennifer Kent’in ilk uzun metrajı. Filmin konusu, kocasının ölümüyle sarsılmış olan Amelia bir de oğlunun evde hayalet görmesiyle baş etmek zorundadır. Ama sahiden oğlu haklı mıdır? Çocuk kitabındaki Babadook gerçekten onların evinde midir?

8UNDER THE SHADOW (2016)

Bu seferki filmimiz İran’dan. Babak Anvari imzalı film yine bir ilk film olma özelliğini taşıyor. Filmin konusu 1980’lerde, savaş sonrası zor günlerde yaşam mücadelesi veren bir anne kızın evlerine musallat olan doğa üstü güçleri konu alıyor.

9THE WAILING/GOK SEONG (2016)

1974 doğumlu Güney Koreli yönetmen Hong-Jin Na, iki kısa filmin ardından çektiği 2008 tarihli ‘The Chaser’la sinema severlerin hafızasında yer etmişti. Cannes Film Festivali’nde yarışma filmi olan ‘Gok Seong’ ufak bir kasabayı neredeyse yok eden bir hastalığın ardından kasabaya gelen bir yabancının etrafında konusunu örüyor.

10GET OUT (2017)

Genç erkek kız arkadaşının ailesiyle tanışacaktır. Ama içi hiç rahat değildir. “Do they know I’m black?-Benim zenci olduğu mu biliyorlar mı?” diye sorar. Çünkü kendisi zenci kız arkadaşıysa beyazdır. Daha çok oyuncu ve senarist olarak bilinen Jordan Peele’in yönetmenliği denediği bu ilk filmi birçok ‘en iyiler’ listesinin değişmezi. Genç Chris’i canlandıran Daniel Kaluuya gerçekten çok başarılı.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI