Peter Jackson I. Dünya Savaşı Belgeseli Üzerinde Çalışıyor

  
   Torik Yazarı                        

‘Lord of the Rings-Yüzüklerin Efendisi’nin yönetmeni Peter Jackson’ın yeni projeleri arasında bir de belgesel bulunuyor. Bir yandan yapımcısı olduğu Steven Spielberg filmi ‘The Adventures of Tintin’in yeni maceraları üzerinde çalışırken bir yandan da vaktini I. Dünya Savaşı üzerine bir belgesele ayırıyor.

IWM’nin instagram hesabında restorasyon çalışmalarının sonuçları da paylaşılıyor

Jackson bu belgesel için İngiltere’deki Imperial War Museum’la birlikte çalışıyor. Müzenin arşivinde bulunan görüntüler üzerinde hummalı bir çalışma gerçekleştiriliyor. Bu görüntülerin bir kısmı daha önce başka filmlerde de kullanılmış. Ama görüntülerin restore edildikten sonraki halleri o kadar farklı ki hepsi sanki ilk kez seyirci karşısına çıkıyor.

Peter Jackson restore edilmiş görüntüler hakkında şöyle diyor: “Hepimiz I. Dünya Savaşı görüntülerinin ne halde olduğunu biliriz. Bulanıktır, Şarlo filmleri gibi hızlıdır, grenlidir, görüntü sıçrar ve sizi gerçeklikten uzaklaştırır”. İşte bu görüntüler restore edilerek sanki günümüzün imkanlarıyla çekilmiş gibi bir kaliteye getirilmiş. Ortaya çıkan sonuç deneyimli yönetmeni bile şaşırtmış.

2018 yılı savaşın sona erişinin de 100. yılı. Bu nedenle birçok ülkede farklı projeler yürütülüyor. Peter Jackson’ın şu an için isim verilmemiş olan belgeseli de bu yıl içinde seyirciyle buluşacak. İlk olarak Londra’da düzenlenen BFI Film Festivali’nde seyirci karşısına çıkacak olan film ardından savaşı bitiren imzaların atıldığı 11 Kasım günü BBC ekranlarında yayınlanacak.

 

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI