Netflix’in Yeni Filmi Bird Box İzlenme Rekoru Kırdı

  
   Torik Yazarı                        

Açıklama Netflix’ten geldi; Sandra Bullock’lu korku filmi Bird Box, Netflix filmleri arasında en iyi ilk 7 gün rekorunu kırdı. Verilen rakamlara göre, film ilk 7 günde 45 milyon kez izlendi.

Bird Box’ın başrolünde Sandra Bullock yer alıyor

Tabii bu rakamlar sinema sektörünün alışık olduğu rakamlar, veriler değil. Büyük yapım şirketi yöneticileri, sektör dergisi yazarları için elle tutulur, klasik veri bir filme sinema salonlarında kaç seyircinin gittiği. Netflix’in verdiği bu rakama gelen ilk tepkiler de bu yönde. CNN’de yapılan bir eleştiride bu 45 milyon rakamının tüm dünyayı kapsadığının altı çizilirken, izleme platformunun tam 190 ülkede aktif olduğu hatırlatılıyor mesela. Tabii bir diğer hassas nokta da ‘bir izleme’nin tam olarak ne ifade ettiği. Filmi tıklayıp sadece 2 dakika izleyen sonra başka içeriğe geçen bir izleyici de bu rakama dahil mi örneğin? Ne de olsa, yine klasik sinema seyircisi raporlarında biletini alıp o salona giren seyirci söz konusu ve yine mantıken o seyircinin filmin sonuna kadar o salonda oturduğu var sayılıyor. Netflix, Amazon ve Hulu gibi Amerika’nın önde gelen streaming servisleri her türlü bağımsız raporlamanın dışında duruyorlar. Amerikan TV yayınlarını takip eden ve reyting verilerini paylaşan Nielsen gibi kuruluşlar streaming dünyasında henüz yok. Yani rakamı tutan da paylaşan da Netflix’in kendisi. 45 milyon yerine 100 milyon dese de bu rakamı kontrol edecek ve “kardeşim o rakam öyle değil” diyebilecek kimse yok.

Yine de ne yazılırsa yazılsın, ne çizilirse çizilsin, sinema dünyası bu yönde ilerliyor. Ve klasik yaklaşımlar bir yerde bu ilerlemenin çok gerisinde kalıyor. Sinema seyirci sayıları tabii ki en önemli veri. Ancak, Susan Bier’in filmi de, salonlarda boy göstermeden gündemi belirleyiveriyor. Ve bu film sadece Netflix’te izleniyor. Aynı şekilde Alfonso Cuaron’un ‘Roma’sı yine bir Netflix filmi.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI