Kült Film ‘Paris’te Son Tango’ blutv’de

  
   Torik Yazarı                        

Yerli SVOD kanalımız blutv abonelerine yeni filmler, diziler, belgeseller, özel içerikler sunuyor, biliyorsunuz. Platformun en çok izlenen filmler listesinin değişmeyen ismi Gaspar Noe’nin erotik, hatta bayağı fazla erotik filmi ‘Love’. Listenin hep bir numarasında.

 

Love’daki bu sahnenin en çok izlenen sahne olduğuna bahse gireriz

Blutv yöneticileri burada bir maden görmüş olacaklar ki sinema tarihinin en çok tartışılan erotik filmlerinden birini daha listelerine eklemişler. Evet platformun ‘Yeni’ ibaresiyle sunduğu içeriklerden en göze çarpanı ‘Last Tango in Paris’ yani bizde bilinen ismiyle ‘Paris’te Son Tango’. Bernardo Bertolucci’nin filmi 1972 yapımı. Dünyayı tam da çiçek çocuk, savaşma seviş, özgür seks çığlıklarının kapladığı yıllar. Bertolucci de ‘dönemin rahatlığı’na filminde fazlasıyla yer veriyor.

Paris’te Son Tango filminin başrollerinde Marlon Brando ile Maria Schneider yer alıyor

Başrolde bir efsane, Marlon Brando. Karşısında da gencecik, yeni yetme bir kız, Maria Schneider. O zamanlar daha yirmisine yeni basmış. Bu rol üzerine yapışacak, bir daha da kurtulamayacak. Hatta filmden sonra artık rolün etkisinden midir, yoksa Brando’nun etkisi midir bilinmez, bir süre psikolojik tedavi görecek. Schneider, yıllar sonra verdiği bir röportajda bu filmin kariyerini mahvettiğini söylemişti. O kadar yani! Filmin tek maduru genç aktris değildi bu arada. Yaşlı kurt Marlon Brando da yaklaşık aynı duyguları paylaşmış ve bir daha yönetmen Bertolucci’yle konuşmamıştı. Brando, film hakkında duygularını “bu film bana tecavüz etti” diyerek net bir şekilde söylemişti vakti zamanında.

Filmin konusunu da kısaca verelim. Jeanne (Jan) yirmili yaşların başında, sevgilisiyle evlilik planları yapan, beraber yaşayabilecekleri bir ev bakmak için de emlakçıları dolaşan Parisli genç bir kız. Paul ise Amerikalı. Kırklı yaşların ortalarında, karizmatik, değişik… Fransızların değişmez film konularından biri bu filmde de bizi bekliyor. Yirmili yaşlardaki kız nedendir bilinmez babası yaşındaki adama aşık olur! Fransızlar bundan hoşlanıyor demek ki deyip geçiyoruz bu mevzuyu (bu arada filmin yönetmeni ne kadar İtalyan olsa da film Fransa İtalya ortak yapımı olarak geçiyor). Neyse, Paul ile Jeanne tanışırlar. Aralarında acayip bir çekim olur. Sürekli sevişmeye başlarlar. Ama bu sevişmeler dışındaki hayatlarından birbirlerine bahsetmezler. İşte Paris’te Son Tango’nun kısa özeti. Film konusundan çok cüretkar sevişme sahneleriyle gündem olmuştu. Bizde birkaç TV kanalında bol sansürlü olarak gösterildi bundan yüzyıllar önce. Şu an biri göstermeye kalksa RTÜK sonsuz kapama cezası verir üstüne de kanala el koyar büyük ihtimalle. 2001 yılında İstanbul Film Festivali’nde gösterildiğini de atlamayalım. Ve biraz da işin dedikodu tarafına girelim. Dönemin önemli oyuncuları Warren Beatty, Alain Delon, Jean-Paul Belmondo gibi isimler Paul karakteri için yapılan teklifleri geri çevirmişler. Jeanne rolü içinse o zamanlar 29 yaşında olan Fransız aktris Catherine Deneuve’e teklif gitmiş. O da teklifi geri çevirmiş. İyi ki de çevirmiş diyelim. Muhteşem kariyeri başlamadan bitebilirdi.

Film en iyi erkek oyuncu ve en iyi yönetmen dallarında Oscar’a aday gösterildi. O yılki filmler arasında yönetmenine adaylık getiren ama en iyi film kategorisinde aday olmayan tek film ‘Paris’te Son Tango’ydu. Film, yönetmeninin memleketi İtalya’da uzun süre yasaklı kaldı. Film bir başka Katolik Latin Avrupa ülkesi İspanya’da da sansüre takıldı, sinema gösterimine izin çıkmadı. Rivayet odur ki birçok İspanyol sinemasever hemen İspanya-Fransa sınırında yer alan Fransız şehri Perpignan’a akın etmiş ve bu küçük şehirdeki sinema salonlarını doldurarak filmi izlemiş. Söyleyenlerin yalancısıyız. Bizde sınır geçmenize gerek yok. TV kanalları vermiyorsa blutv var (biraz reklam cümlesi gibi oldu, farkındayız). Evet blutv’nin yeni içerikleri arasında bu kült film de yer alıyor. İzlediyseniz bir daha izlemediyseniz de bir zahmet ilk defa seyredin deriz!

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI