Fifty Shades Freed Hakkında Bilmek İsteyecekleriniz

  
   Torik Yazarı                        

FİLMLE İLGİLİ SPOILER İÇERMEZ, RAHAT OLUN 🙂

İlk olarak seriyi bir hatırlayalım. Mr. Grey ile Anastasia Steele’in pek de masum olmayan hikayeleri 2015 tarihli ‘Fifty Shades of Grey’ filmiyle başladı. Bildiğiniz gibi çok satan bir kitabın uyarlamasıydı film. E.L. James imzalı kitap Amerika’da 2011’de, ülkemizde de Pegasus Yayınları’ndan ‘Grinin Elli Tonu’ adıyla Eylül 2012’de yayınlandı.

Tabi filmin ana kahramanı Christian Grey’in soyadı ‘Grey’ dilimize ‘Gri’ olarak çevrilince bir karmaşa yaşanmadı değil. Ama olacak o kadar! Kitap bizde de inanılmaz satış rakamlarına ulaştı. Seri hemen Kasım 2012’de ‘Karanlığın Elli Tonu’ ve ‘Özgürlüğün Elli Tonu’ kitaplarıyla devam etti.

Gelelim filmlere. Bir kitap bu kadar satar da Hollywood rahat bırakır mı? İlk film dediğimiz gibi 2015’te geldi. Kastı bulmak, ikna emek çok da kolay iş değildi. Çünkü sinema tarihi, bu tarz erotik içerikli filmlerde rol alıp sonra kariyerine ‘bay, bay’ diyen aktrislerle dolu. Sharon Stone bile hala üzerinden ‘Basic Instinct’teki külotsuz sahnenin ağırlığını atamadı mesela.

Dakota bu filmden önce David Fincher imzalı ‘The Social Network’, ‘Need for Speed’, ‘The Five Year Engagement’ gibi filmlerde ufak rollerde yer almıştı. Fifty Shades serisinin ilk filmi onun kariyerindeki en önemli rol oldu aslında.

Hollywood’da kadın yönetmen bulmak çok kolay değil biliyorsunuz. İlk filmin yönetmen koltuğunda Sam Taylor-Johnson oturuyordu. Daha çok video klipler çekmiş, 1967 doğumlu Taylor-Johnson filme bir kadın dokunuşu getirdi.

İkinci film 2017 Şubat ayında sinemalara geldi. Ülkemizde 500 bin seyirciyi ancak geçebildi. İlk film 875.000 seyirci sayısına ulaşmıştı. Yönetmen koltuğunda 1953 doğumlu deneyimli ve bu sefer ‘erkek’ bir yönetmen vardı; James Foley. Foley, ‘House of Cards’ TV dizisinin de birçok bölümünün yönetmeni. Ayrıca, Foley de aynı Taylor-Johnson gibi müzik klipleriyle tanınan bir yönetmen. Özellikle Madonna’yla çok yakın çalışan bir isim. Üçüncü filmde de yönetmen koltuğu Foley’nin.

İlk filmden bu yana, Anastasia rolünde Dakota Johnson’ı izliyoruz. Dakota ünlü bir anneyle yine ünlü bir babanın kızları. Soyadından da belli olduğu üzere Dakota’nın babası Don Johnson. Hani 80’lerin efsane dizisi ‘Miami Vice’ın beyaz keten pantolonlu, tiril ceketli, kabarık saçlı, bronz tenli dedektifi. Peki ya anne? 90’ların en gözde aktrislerinden Melanie Griffith. ‘Working Girl’, ‘Pacific Heights’, ‘Nobody’s Fool’, ‘Lolita’… Rol aldığı filmlerden sadece bir kaçı. 60’ına basmış, hala güzel bir kadın.

Melanie Griffith ‘Working Girl’ filminde (1988)

Bir de anneanne var; Tippi Hedren. 1930 doğumlu aktris Alfred Hitchcock’un vazgeçemediği oyunculardandı. ‘Marnie’ ve özellikle ‘The Birds-Kuşlar’… Muhteşem bir kariyer. Melanie, Tippi Hedren’in tek çocuğu. İlk evliliğinden olma.

Dakota’nın ailesini, annesini, anneannesini bırakıp filmimize dönelim. ‘Fifty Shades Freed’ görkemli bir galayla görücüye çıktı.

Filmin çekimlerinin bir kısmı Fransa’nın güney sahillerinde yer alan Nice şehrinde, Temmuz 2016’da yapıldı. Tam da Nice’deki terör saldırısı o döneme denk geldi. Filmin çekimlerinin yapıldığı bir diğer mekansa Kanadalı şarkıcı Sarah MacLahlan’ın evi.

3 filmde de Christian Grey karakterini canlandıran Jamie Dornan 1982, Kuzey İrlanda doğumlu. Sinemaya girişini 2006 tarihli bir Sofia Coppola filmi, ‘Marie Antoinette’le yapmış. Filmde Kont Axel Fersen’i canlandıran Dornan’ın rolü ufak. Sonrası birkaç kısa film, birkaç TV dizisi ve 2014’te birden bire bir başrol. Filmin adı ‘Flying Home’. Belçikalı bir yönetmenden, daha çok televizyon filmi tadında bir yapım. Ve ardından ilk ‘Fifty Shades’ geliyor.

Peki Jamie Dornan sinemaya başlamadan ne yapıyordu diye merak ediyorsanız, kendisi aranan bir mankendi. 2007 yılı Dior Homme parfüm reklamındaki yakışıklı kendisiydi. Sonra onu Calvin Klein reklamlarında da izledik. O yıllarda Keira Knightley’yle sevgililerdi üstelik. 2003’ten 2005’e kadar. Çift bir fotoğraf çekiminde tanışmıştı.

Bu da James Dornan’lı Calvin Klein reklamı

Bizim ünlü Mr. Grey’imiz gerçek hayatta evli. Eşi Amelia Warner’la Hollywood’da bir partide tanışmışlar. Amelia Warner da kocası gibi sinema oyuncusu. Hatta filmografisinde daha çok ve çeşitli film yer alan bir aktris. Onu, Charlize Theron’lu ‘Aeon Flux’ filminde önemli bir rolde izlemiştik mesela.

Mr. Grey’den çok konuştuk, iki, üç satırlığına da Anastasia’ya dönelim. Dakota Johnson 3 kuşaktır Altın Küre müdavimi bir aileden geliyor. Yukarıda anne, babasından bahsetmiştik. Anneannesi Tippi Hedren, annesi ve babası, hepsinin Altın Küre ödülleri var. Ne aile!

Dakota Johnson film için başvurduğunu herkesten saklamış. Sebebi malum! Başrol için seçildikten sonra onun partneri Mr. Grey rolü için yaklaşık 20 aktör denenmiş. Sonunda Jamie Dornan’da karar kılınmış.

Haydi, yazımızı filmin fragmanıyla bitirelim… Şimdiden 30 milyon izlenmiş.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI