Emmy Aldı da Ne Oldu Dedirten 10 Dizi

  
   Torik Yazarı                        

Ödül işi her zaman tartışmaya açık bir iş. Özellikle jüriden jüriye çok farklılık gösteriyor. Sonra ilişkiler, yakınlıklar derken verilen ödüller bazen çok da hak etmeyen yerlere gidebiliyor. Bizim festivallerimizde verilen ödüller zaman, zaman çok tartışılır. Ama sırf bizde olmuyor bu olaylar. Dünyanın en önemli televizyon ödülleri olan Emmy’lerde de bakın hangi diziler, oyuncular beleşe ödül almışlar!

FOX gibi köklü televizyon kanalları diğer yanda dijital dünyanın yeni markaları Netflix, Amazon Play ve diğerleri. Bir yanda yıllardır devam eden ‘Modern Family’, ‘NCIS’, ‘Law and Order’ gibi diziler diğer yanda ‘House of Cards’ gibi dijital televizyonculuğun başarılı yapımları. Diziler bu kadar başarılı olup tüm dünyaya da satışları yapılınca bu dizilerde rol alan oyuncular da diğer sektörlere göre yüksek rakamlar kazanıyorlar. Amerikan Forbes dergisi dünyada en çok kazanan 10 TV yıldızı kadın oyuncu listesi yayınladı. İşte ilk 10…

1The Practice

Diziye bir lafımız yok aslında. Severek de seyrettik zamanında. Ama 1998 ve 1999 yıllarında The Practice en iyi drama serisi ödülünü alırken diğer adaylardan biri bilin bakalım hangisiydi? Televizyon dünyasının gelmiş geçmiş en iyi dizilerinden ‘The Sopranos’.

2Ally McBeal

Popüler olduğu hızda yok olan bir dizi. 1999’da en iyi komedi dizisi seçildiğinde diğer adaylar arasında ‘Friends’, ‘Frasier’ ve hatta ‘Sex and the City’nin ilk sezonu bulunuyordu. Hangisi sizde daha çok yer etti? Friends mi Ally McBeal mi? Cevabı net zaten!

3Will and Grace / Eric McCormack

Eric McCormack. Bu ismi hatırlayanınız var mı? Yok değil mi? Halbuki 2001 yılında komedi dalında en iyi erkek oyuncu Emmy’sinin sahibi. Peki diğer adaylar kimlerdi derseniz?  Ray Romano mesela ve muhteşem dizisi ‘Everybody Loves Raymond’. Bir de ‘Frasier’dan Kelsey Grammer. Emmy’nin sopası yok!

4Chicago Hope / Christine Lahti

‘ER’ dizisinin müthiş başarısı birçok çakmalarına da yolu açmıştı. ‘Chicago Hope’ bu çakma ER’lardan sadece bir tanesi. Dizi yine de 6 yıl sürdü. 1994-2000 yılları arasında belli bir seyirci kitlesini de yakaladı. Hatta Emmy bile aldı. Tam 97 bölüm boyunca Doktor Kathryn Austin rolünde karşımıza çıkan C. Lahti de drama dizisinde en iyi kadın oyuncu dalında 1999 yılında Emmy sahibi oldu.

5Extras / Ricky Gervais

Ricky Gervais’ye hiçbir lafımız yok. Ama Allah aşkına 2005-2007 yılları arasında sadece 2 sezon ve altışar bölümden sadece 12 bölüm süren bu diziyi hatırlayanınız var mı? Ama bu dizinin bir Emmy’si var. Ricky Gervais komedi dalında en iyi erkek oyuncu ödülünü bu dizi sayesinde kazandı. Yıl 2006. Diğer adaylar mı?  ‘Two and a Half Men’deki rolüyle Charlie Sheen ya da ’30 Rock’tan Alec Baldwin. Hatta ‘The Office’le Steve Carell. But the winner is Ricky Gervais!

6Kaherine Heigl / Grey’s Anatomy

Bu ödül son yıllarda Emmy ödülleri arasında en çok dedikodusu yapılan ödül. Niye mi? Katherine Heigl drama dizisi dalında en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü aldığında aslında bu ödülü yine aynı diziden başka iki isim alacak diye bekleniyordu. Bu isimler Sandra Oh ve Chandra Wilson’dı. Diziyi bilenlere daha fazla detay vermeye gerek yok. Ama işte Emmy Katherine Heigl’a gitti.

7The Closer / Kyra Sedgwick

Çok tartışılan bir Emmy ödülü daha. Yıl 2010 ve drama dizisi dalında en iyi kadın oyuncu Emmy ödülü sahibi Kyra Sedgwick. Diğer adaylar arasında Glenn Close, Julianna Marguiles, January Jones gibi isimler olmasaydı yine bir şeye demeyecektik ama bu kadarı da biraz fazla!

824 / Cherry Jones

Yıl 2009. Ödül drama dizisi dalında en iyi kadın oyuncu ödülü. Kazanan ‘24’ dizisinin ABD başkanı Cherry Jones. 61 yaşındaki karakter oyuncusu birçok tv dizisi ve filminde yan rollerde yer alan bir isim. Dikkatli gözler onu ‘Black Mirror’dan da hatırlayacaklardır. Ama Emmy ödülü? Daha neler!

Önümüzdeki yıl ‘Oceans 8’ ve ‘A Wrinkle in Time’ filmlerinde de rol alacak. Kaling, NBC kanalı için yeni bir dizi üzerinde de çalışıyor.

9Mike and Molly / Melissa McCarthy

2010 tarihli dizi tam 6 sezon ve 127 bölüm devam etti. Hiçbir zaman da çok beğenilmedi. Hele Emmy ödülü alması söz konusu bile değildi. Ama aldı işte. 2011 Emmy ödüllerinde komedi dizisi dalında en iyi kadın oyuncu ödülü Melissa McCarthy’ye gitti.

10Boston Legal / William Shatner

İsim çok bir şey ifade etmedi değil mi? Çünkü biz onu Kaptan Kirk olarak tanıyoruz. Evet, Shatner 1966-69 yılları arasında yayınlanan ‘Star Trek’ dizisinin ünlü Kaptan Kirk’ü. Daha sonraki bütün sinema filmlerinde de aynı rolde karşımıza çıktı. Bu Emmy ödülüne ise ‘Boston Legal’ dizisinde canlandırdığı yan karakterle sahip oldu. Yani bir nevi manevi ödül! Kaptan Kirk’ümüze yakışır.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI