Dünyada Son Bir Tane Blockbuster DVD Kiralama Dükkanı Kaldı

  
   Torik Yazarı                        

Bundan sadece 15 yıl önce dünyada 9.000 Blockbuster dükkanı vardı. Mavi zemin üzerine sarı harflerle yazılmış tabelası en çok rastlanan ve en çabuk tanınan tabelalardandı. Sinemaseverler istedikleri filmin DVD’sini kiralayabiliyorlardı. Ve işte ne olduysa oldu, evde film izleme alışkanlıkları tamamen değişiverdi. Artık kimse DVD almıyor ve kiralamıyordu. Durum böyle olunca da dünyada kala kala sadece bir tane Blockbuster dükkanı kaldı. O da Amerika’da Oregon eyaletinin Bend şehrinde.

Bend’deki dükkan 2000 yılında açılmış. 4.000 civarı aktif üyesi var. Yani insanlar hala bu dükkandan DVD kiralıyorlar. Bunun nedenlerinden biri bölgede internet ağının güçlü olmaması. Ama yine de Netflix ve benzeri platformların film ve dizi izleme alışkanlıklarını kökünden değiştirdiği bir dönemde Bend’deki Blockbuster’ın hiçbir şey olmamış gibi işine devam etmesi ilginç. NY Times’ın haberine göre, Avustralya’da bulunan bir Blockbuster dükkanının kapılarını kapatmasıyla birlikte Bend’deki dükkan dünyadaki son Blockbuster olarak kaldı. Dükkan müdürü Sandi Harding Facebook hesabında çok heyecanlı olduğunu belirtmiş. Yerel bir bira markası ‘The Last Blockbuster’ adını verdiği özel bir bira çıkarmış. İki sinemacı bu dükkan üzerine çekmeyi planladıkları belgesel için açtıkları hesapta 40.000 dolar toplamışlar. Sizin anlayacağınız bu son Blockbuster’a ilgi gittikçe artıyor. Mekan bir nevi arkeoloji müzesi görevi görüyor!

İsterseniz kısaca bu bir zamanların dünya devinin hikayesini özetleyelim. Blockbuster 80’li yılların sonlarında Wayne Huizenga tarafından kuruluyor. Huizenga şirketini 1994’te 8,4 milyon dolara Viacom’a satıyor. Viacom kötü gidişin farkına varıyor ve 2004’te bu yükten kurtuluyor. Zaten firma da 2010’da iflas erteleme istiyor, 2013 Kasım ayında da faaliyetine son veriyor. Buraya kadar tamam ancak aynı iş kolunda faaliyet gösteren ve hatta Blockbuster’dan sonra piyasaya giren bir diğer DVD kiralama şirketi şu an ne durumda? Evet, bildiniz Netflix’ten bahsediyoruz. Evde film izleme alışkanlıklarını kökünden değiştiren Netflix aynı krizi yaşadı. Ancak değişen dünyaya ve teknolojik gelişmelere ayak uydurdu ve posta yoluyla kiraladığı içeriği internet üzerinden streaming olarak aylık abonelik sistemiyle kiralamaya başladı. İşte bu hamleyi yapamayan Blockbuster ise sektör lideri olmasına rağmen battı ve şimdi son bir ‘numune’ dükkanla temsil ediliyor. Aslında Blockbuster yöneticilerinin de hakkını yemeyelim. Benzer bir sistemi onlar da başlattı. Hem de Netflix’le aynı dönemde. Ama aylık 10 dolar belirledikleri üyelik sistemini bir Pay TV, şifreli kanal üzerinden oturtmaya çalıştılar ve olmadı. Sistem işlemedi. 2011’de lanse ettikleri ve Movie Pass with Dish Network adını verdikleri bu sistem tutmadı. Netflix’in en önemli farkı sunduğu film ve dizilerin yanında kendi özel içeriğini de üretiyor olmasıydı. Bildiğiniz gibi Netflix bir film ve dizi yapım şirketi, bir stüdyo gibi çalışıyor. Netflix’in kurduğu sistemde bir de şifreli kanal üyeliğine ihtiyacınız yok. Blockbuster’ın en büyük hatası bu şifreli kanal korusunda oldu.

House of Cards’ın 1. sezon tüm bölümleri 1 Şubat 2013 tarihinde tek seferde yayına verildi

Netflix 2013’te dizi seyretme alışkanlığını da kökünden değiştirdi. Nasıl izliyorduk dizileri? O haftanın yeni bölümünü seyrediyor sonra da bir hafta yeni bölüm için bekliyorduk değil mi? Hatta dizi matematiği bile buna göre kurgulanmıştı. Her bölüm bir pik noktada bitiyordu ki seyirci bütün haftayı merak içinde geçirsin. Ama işte sevgili Netflix House of Cards dizisinin 13 bölümünü birden bir anda yayınlayıverdi. Tam tarih olarak 1 Şubat 2013’te oldu bu olay. Hayda! Oldu mu? Bal gibi de oldu. Hatta o kadar çok oldu ki artık gençler sonraki bölüm için bir hafta beklendiği zamanları anlamakta güçlük çekiyorlar. Onlar için bir dizinin tüm bölümleri bir seferde yayına verilir. Bu kadar! Bu sene Disney ve AT&T Netflix’e rakip olarak geliyorlar. Ortalık kızışacak. Bu arada Netflix’İn el değiştirebileceği haberleri de dolaşıyor ortalıkta. Potansiyel alıcı kim mi? Cep telefonu piyasasını yavaş yavaş Uzak Doğululara kaptıran Apple. Televizyon, sinema ve müzik sektörlerinde alışkanlıklar 2010 yılından bu yana kökten değişti. Bu değişime ayak uydurup yeni düzene uyum sağlayanlar ayakta kaldı ve kalacak, ayak uyduramayanlar içinse yol burada bitiyor maalesef.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI