CKM’de Agnes Varda Filmleri

  
   Torik Yazarı                        

Agnes Varda Hakkında Her Şey başlığıyla seyirciyle buluşacak olan etkinlik 9 Mart Cumartesi günü başlıyor. 1928 doğumlu yönetmenin 30 filminin seyirciyle buluşacağı etkinlikte filmler Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM) izlenebilecek.

Film gösterimleri haftada 3 gün olmak üzere, Çarşamba, Perşembe ve Cumartesi günleri yapılacak. Etkinlik, Fransız Kültür Merkezi, Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi, İstanbul Modern Sinema, 17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali işbirliği ve İlk Uzun Metrajım Festivali katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

Fransız Yeni Dalga akımının en önemli yönetmenlerinden olan Varda aynı zamanda feminist hareketin de efsane isimlerinden. 1962 yapımı filmi ‘Cléo de 5 à 7’ filmiyle sinema tutkunlarının dikkatini çeken Varda bu filminde Victoire isimli Parisli bir genç kızın 2 saatini anlatıyordu. Film birçok ‘en iyi filmler’ listesinin değişmezlerinden. BBC’nin 2018’de yayınladığı ‘Yabancı dilde en iyi 44 film’ listesinde de yer alıyor. 80’li yıllara kadar daha çok belgesel ve kısa belgeseller çeken Varda 1885 tarihli ‘Sans Toit Ni Loi’ ile yine eleştirmenlerden tam not aldı. Bugüne gelene kadar yine belgesel, kısa film, kurmaca film dallarında eserler vermeye devam eden Varda, Türk seyircisinin karşısına bugüne kadarki en kapsamlı toplu gösterimiyle çıkıyor. Kaçırmayın!

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI