Bu Filmin 3 Kadın Oyuncusunun da İsimleri Oscar’lar İçin Geçiyor

  
   Torik Yazarı                        

‘The Favourite’, Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un yeni filmi… Film, bu yıl ilki yapılan Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde açılış filmiydi. The Favourite ayrıca Filmekimi’nin de programındaydı. Lanthimos’un kült filmi, 2009 tarihli ‘Dogtooth-Köpek Dişi’ geçtiğimiz ay, Başka Sinema dağıtımıyla bizde de vizyona girdi. Geçen yıl çektiği ‘The Killing of a Sacred Deer-Kutsal Geyiğin Ölümü’ insanın tüylerini diken diken eden bir intikam hikayesini anlatıyordu. Lanthimos bu sefer günümüzden uzaklaşarak 18. yüzyılda, İngiltere’de geçen gerçek bir hikayeyi anlatıyor.

3 kadın arasında güç dengeleri

Kraliçe Anne 1665’te doğuyor ve 1714’te ölüyor. Kocasının ölümünden sonra 1702’den ölümüne kadar Büyük Britanya ve İrlanda kraliçesi olarak hüküm sürüyor. İşte Lanthimos’un son filmi ‘The Favourite’ da bu dönemi bize aktarıyor. Kraliçe hem sağlık sorunları yüzünden hem de çocuk kalmış mizacı sebebiyle devlet işleriyle ciddi manada ilgilenememektedir. Oysa ki ülke Fransa’yla savaş halindedir ve halk hoşnutsuzdur. Anne’in bu boşluğunu gözdesi Malborough düşesi Sarah Jennings üstlenir. Sarah ile Anne çocukluk arkadaşıdırlar ve aralarında ‘yakın’ bir ilişki vardır. Bu düzen Sarah’nın kuzeni olan Abigail’in saraya önce hizmetçi sonra da Sarah’nın özel yardımcısı olarak girmesiyle alt üst olur. Soylu bir çocuk olarak yetişmiş ama sonra babasının intiharıyla yoksullaşmış Abigail’in gözü yükseklerdedir. Konu kısaca böyle. Yönetmen bu 3 kadını seçerken gerçekten de tam isabet kaydetmiş desek yeridir. Yönetmen Lanthimos, kraliçeyi canlandıran Olivia Colman’la 2015 tarihli ‘The Lobster’da da çalışmıştı. Zaten Yunan yönetmen aynı oyuncularla çalışmayı seviyor. Filmde Sarah Malborough rolünde izlediğimiz Rachel Weisz da ‘The Lobster’da ufak bir rolde karşımıza çıktı. Abigail rolünde izleyeceğimiz Emma Stone’unsa yolu ilk kez Lanthimos’la kesişiyor.

Abigail’in (Emma Stone) nasıl yaparım da sarayın gözdesi olurum bakışları

Evet 3 kadın başrol ve 3 etkileyici performans. Emma Stone genç yaşına rağmen ‘Lala Land’le daha 2017’de Oscar’ın sahibi oldu. Yani daha çok ‘taze’ Oscarlı. Tekrar bu ödülü alır mı? Zor. Ama yardımcı kadın dalında şansı yüksek. ‘The Favourite’de tam bir başrol yok zaten. Rachel Weisz’ın canlandırdığı Sarah mı yoksa Olivia Colman’ın canlandırdığı kraliçe mi?

Olivia Colman’ın Kraliçe Anne performansı çok başarılı

1974 doğumlu İngiliz aktris Olivia Colman gerçekten de ‘sorunlu’ kraliçe rolünün altından başarıyla kalkıyor. Sinir krizlerinin, hastalık nöbetlerinin, meclise başkanlık eden bir çocuk durumlarının üstesinden iyi geliyor. Oscar’a aday olur mu? Sanki olur. Kazanır mı? Biraz da olsa şansı var. Venedik’te en iyi kadın ödülünü kucaklayarak Oscar’a da gözünü diktiğini göstermedi mi zaten?

Gelelim Rachel Weisz’a. Filmin başrolü o sanki. Ama yardımcı kadın dalında bir Oscar adaylığı daha olası. Bu dalda 2006’da, ‘The Constant Gardener’daki rolüyle kazanan o olmuştu. İkinci bir Oscar heykelciği çok da yakışır Weisz’a. Üstelik aradan onca yıl geçmiş.

‘The Favourite-Sarayın Gözdesi’ bizde tam da Oscarların civcivli döneminde, 8 Şubat 2019’da TME dağıtımıyla vizyona girecek. Filmekimi’nde kaçırdıysanız yani, 3 ay kadar bekleyeceksiniz artık!

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI