Bloody Disgusting’ten En İyi 10 ‘Amerika Dışı’ Korku Filmi

  
   Torik Yazarı                        

Bloody Disgusting’in ‘Yabancı’ olarak nitelendirdiği ve Amerikan sineması dışında kalan filmleri sıraladığı liste birbirinden çarpıcı korku filmlerini kapsıyor. 10 filmlik listede bir de Türk filmi var. Can Evrenol’un ‘Baskın’dan sonra çektiği ikinci uzun metraj sinema filmi #Housewife 10 film listeye girmeyi başardı. İşte listedeki tüm filmler:

1Housewife / Can Evrenol / Türkiye

“Housewife birçok açıdan korkusuz bir film” diyor Bloody Disgusting. İlk uzun metrajlı filmi ‘Baskın’la dikkatleri üzerine çeken Can Evrenol bu ikinci uzun metrajında  Defne Halman, Ali Aksöz gibi oyuncularla İngilizce çekti. Evrenol’un filmi Filmekimi programında yer aldı.

2Veronica / Carlos Algara, Alejandro Martinez Beltran / Meksika

Birkaç yıl önce hasta kabul etmeyi bırakmış bir kadın psikolog Veronica adında bir kadınla terapi yapmayı kabul eder. Ancak Veronica’nın bir önceki psikoloğu garip bir şekilde ortadan yok olmuştur.

3The Forest of Lost Souls / Jose Pedro Lopes / Portekiz

Portekiz’den siyah beyaz bir film, ‘A Floresta das Almas Perdidas’. Fragman çok etkileyici. Yönetmen Lopes birçok kısa film çektikten sonra ilk kez uzun metrajı deneyen bir isim.

4The Lure / Agnieszka Smoczynska / Polonya

Sundance’e de seçilmiş bir Polonya filmi. Gece kulübü dünyası, 2 genç kız, şarkı söyleyen, striptiz yapan… Farklı bir vampir filmi. Polonya’dan bir kadın yönetmen. Smoczynska’nın da ilk uzun metrajı.

5Mexico Barbaro II / 9 yönetmen / Meksika

Meksika’dan 9 yönetmenli bir film.

6Cold Hell / Stefan Ruzowitzky / Almanya

Yönetmen Stefan Ruzowitzky için ‘piyasa’ yönetmeni desek yanlış olmaz herhalde. Vatanı Almanya’da TV dizilerinde ve yine TV için çekilen aksiyon filmlerinde yönetmenlik yapmış bir isim. Filmografisinde korku filmi de var ‘Lilly the Witch’ gibi çok şeker çocuk filmi de. ‘Die Hölle’ yönetmenin Amerikan aksiyonlarını andıran etkileyici bir filmi. Başrol karakterinin adı da Özge Doğruyol. Haydi bakalım…

7Salvation / Denise Castro / İspanya

Castro 1979 Barselona doğumlu bir yönetmen. Sinemaya kısa filmlerle adım atmış. ‘Maniac Tales’ isimli başka 4 yönetmenle birlikte çektikleri bir korku filmi daha var. Can Evrenol’un filmi gibi Castro’nun filmi de Brooklyn Horror Fest’te gösterildi.

8Danur: I Can See Ghosts / Awi Suryadi / Endonezya

Bloody Disgusting’in listesinde Endonezyalı yönetmenin 2 filmi birden yer alıyor. Risa isimli küçük bir kız çocuğu ve 3 hayaletin ‘dostluğu’. Listenin ilk Uzak Doğu filmi.

9Badoet / Awi Suryadi / Endonezya

‘Danur’un yönetmeni Suryadi’nin aslında 2015’te çektiği ama Amerika’ya yeni ulaşan filmi. Lunaparklar korku sinemasının sevdiği mekanlardır. Bu filmde de korku salan bir palyaço ana karakter.

10We Are the Flesh / Emiliano Rocha Minter / Meksika-Fransa

Yine ilk uzun metrajlı filmiyle karşımıza çıkan bir yönetmen. ‘Tenemos La Carne’ görselliğiyle etkileyici bir film. Ülkesi Meksika’da sansür kurulundan bugüne kadar ‘D’ alan 4. Filmmiş. Diğer filmler Gaspar Noe’nin ‘Love’ isimli pornografik filmiyle yine benzer içerikteki Winterbottom imzalı ‘9 Songs’, bir de Eli Roth’un kan revan filmlerinden ‘Hostel’. Yani seyretmeden önce sizi neyin beklediğini bilin yeter!

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI