Black Panther Hakkında Bilmek İsteyecekleriniz

  
   Torik Yazarı                        

FİLMLE İLGİLİ SPOILER İÇERMEZ, RAHAT OLUN 🙂

Marvel’in yeni bombası ‘Black Panther-Kara Panter’ ülkemizde dünyayla aynı anda, 16 Şubat’ta UIP dağıtımıyla vizyona girdi.

Filmin yönetmeni 1986 Oakland, Kaliforniya doğumlu Ryan Coogler. 2013 yılında ‘Fruitvale Station’ filmiyle yönetmenliğe adım atan Coogler iki yıl sonra ‘Creed’le eleştirmenlerden yine tam puan almıştı. Bu ilk 2 filmde de başrolde Michael B. Jordan rol alıyordu.

‘Black Panther’ çizgi romanı 1966 yılında piyasaya çıktı. Aslında hiçbir ilgisi olmamasına rağmen isim çizgi romandan birkaç ay sonra kurulan Black Panther isimli partiyle aynıydı. Marvel karakterin adını değiştirdi. Bir süre daha ‘Black Leopard’ adıyla devam eden çizgi seri yine de başarılı olamadı ve yayınına son verildi.

Bu sefer fazla geciktirmeden filmin fragmanını seyredelim, yazımıza fragmanı seyrettikten sonra devam edelim.

Film tüm Marvel filmleri arasında vizyona çıktığı ilk 3 günde prodüksiyon masrafını çıkaran ilk film oldu. Black Panther’in bütçesi dev bir bütçe. Tam tamına 200 Milyon Dolar. Ve film vizyona çıktığı ilk 3 günde 202 Milyon Dolar hasılata ulaştı.

Black Panther aslında Marvel’in yarattığı ama hakları uzunca bir süre Columbia Pictures ile Artisan Entertainment’a ait olan bir karakter.

Black Panther karakteri uzun yıllardır aktör Wesley Snipes’ın ilgisini çekiyormuş. Ünlü aktör, 90’lı yıllarda bir senaryoyla Columbia Pictures’ın kapısına dayanmış. Ama o yıllarda görsel efektlerin o kadar gelişmiş olmaması, stüdyonun projeye sıcak bakmamasına sebep olmuş. Bildiğiniz gibi, ‘Black Panther’ projesi gerçekleşmeyen Snipes, onun yerine vampir avcısı Blade olarak çok başarılı bir kompozisyona imza attı. Snipes’ın projesinden tam 27 yıl sonra çekilen Black Panther için de usta aktör artık biraz fazla yaşlıydı maalesef.

Uzun yıllar Columbia Pictures’ın çekmecesinde duran Black Panther’in hakları 2005 yılında Marvel’e geri döndü.

Black Panther ilk olarak 1966’da yayınlandı

Yarı insan yarı maymun Jabari kabilesinin şehri Gorilla City için önce yağmur ormanlarında bir set kurulması düşünülmüş. Bunu çok ‘sıradan’ bulan yönetmen Ryan Coogler seti karlı dağlarda kurdurmuş.

Filmde Black Panther olarak karışımıza çıkan Chadwick Boseman, filmografisinde 30’a yakın film bulunan, 1977 doğumlu bir aktör. Boseman’a yönetmen Coogler’ın önceki 2 filminde de rol alan Michael B. Jordan eşlik ediyor.

Zaten Coogler, önceki filmlerinde beraber çalıştığı birçok ismi bu büyük projeye dahil etmiş. Görüntü yönetmeni Rachel Morrison, yapım tasarımı için Hannah Beachler ve film müzikleri için Ludwig Göransson ‘Black Panther’ ekibine böylelikle dahil olmuşlar.

Michael B. Jordan filmdeki karakteri Erik Killmonger’ın diğer karakterle mesafeli olduğunu düşündüğü için sette de diğer oyuncularla arasına mesafe koymuş.

Filmde T’Chaka karakterinin yaşlılığıyla gençliğini gerçek hayatta da baba oğul olan John Kani ile Atandwa Kani oynamışlar.

Bu karakter ister istemez Afro-Amerikan militan hareketiyle özdeşleştiriliyor.

Filmdeki Wakanda ismi Kenya’daki Wakamba kabilesinden alınmış.

Film Marvel Studios’un Marvel Cinematic Universe’ten yola çıkarak gerçekleştirdiği 18. Film.

Yönetmenin önceki filmlerinden beri çalıştığı ekipten Ludwig Göransson, filmin müziklerini gerçekleştirirken Afrika’ya has müzik aletleri kullanmış. Göransson bir süre Güney Afrika’da kalarak, Grahamston şehrindeki Uluslararası Afrika Müziği Kütüphanesi’nde araştırmalar yapmış. Ayrıca Senegal’e de seyahat ederek oradaki bazı yerel müzisyenlerle çalışmalar gerçekleştirmiş.

Filmin kostümleri Ruth E. Carter imzalı. Carter, Wakanda kabilesinin giysilerini çizerken günümüz Afrika’sında yer alan birçok kabilenin giysilerinden esinlenmiş. Bu kabileler arasında Tuareg’ler, Maasai’ler, Zulu’lar en çok bilinenleri.

Yapım tasarımına imza atan, yönetmenin vazgeçmediği isimlerden Hannah Beachler, filmin mimarisini oluştururken Etiyopya, Kongo, Burundi, Uganda gibi Afrika ülkelerinin mimarilerinden esinlenmiş.

Filmin sahneleri ne kadar Afrika’da geçiyor gibi gözükse de ne yazık ki hiçbiri Afrika’da çekilmedi. Filmde gördüğünüz o sahnelerin tamamı Gürcistan’da çekildi.

Film Marvel’in şubat ayında vizyona giren ilk filmi. Bunda, Afrika-Amerika kökenli kahramanının da payı yok değil. Şubat ayı ABD, Kanada ve İngiltere’de ‘Black History Month’ olarak geçiyor. Bunun da filmin tanıtılmasına katkı sağladığı bir gerçek.

Filmin yan kastında önemli isimler göze çarpıyor. Angela Basset ve Forest Whitaker…

Black Panther çizgi romanının yaratıcılarından olan Stan Lee’nin filmdeki gazino sahnesinde gözüktüğünü belirterek yazımıza son noktayı koyalım.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI
  1. […] Haber torik.tv/sinema/black-panther-hakkinda-bilmek-isteyecekleriniz/ […]