Bir Şekilde Gözden Kaçmış 10 Küçük Cevher

  
   Torik Yazarı                        

Sinemamız üretken bir sinema. Gişede komedi filmleri iş yapsa da her türden film bir şekilde çekiliyor ve seyircisine ulaşmaya çalışıyor. Bu arada birçok film de hak ettiği ilgiyi maalesef göremiyor.

İşte size, son 10 yılın hak ettiği değeri bulamamış 10 filmi:

1Vicdan (2008)

Kan, gözyaşı, kavga, dövüş, müzik, dans üstüne bol küfür… Erden Kıral’dan şiddet yüklü bir film. Bir tarafta Nurgül Yeşilçay, Tülin Özen diğer tarafta Murat Han. 10 Ekim 2008’de vizyona giren film 157 binle yine de fena seyirci yapmamış. Nurgül Yeşilçay’ın bir repliğiyle bitirelim; ‘hoşt, yavaş, yerler yaş’

2Vücut (2012)

Adana Altın Koza’dan en iyi kadın, yardımcı kadın ve umut vaat eden oyuncu ödülleriyle dönmüş bir film ama sinemalarda çok da başarılı olamamış. Vizyona girdiği Mayıs 2012’de, 13 bin seyircide kalmış. Hatice Aslan cesur bir oyuncu. Bu filmde de hayatını Almanya’da porno filmlerde oynayarak kazanmış ardından onu bu yola düşürmüş olan Yılmaz’la birlikte İstanbul’a gelmiş Leyla karakterini canlandırmakta başarılı. Cengiz Bozkurt kendini komedilere kaptırmadan önce böyle  iyi rollerde de yer alıyordu. Sinema eleştirmenleri bu filmi pek sevmemişlerdi zamanında.

3Can

Yönetmen Raşit Çelikezer’den yürek burkan bir hikaye. Çocukları olmadığı için evlatlık almış genç bir karı kocanın hikayesi. Filme ismini veren Can bu küçük çocuğun adı. Ayşe’nin her gün işe giderken bir parka bırakıp ‘sen burada oyna’ dediği küçük çocuğun. Ayşe karakterini canlandıran Selen Uçer zaten çok iyi oyuncudur, bu filmde de çok iyi. Serdar Orçin de çok güzel bir karakter yaratıyor. Bir de Cengiz Bozkurt. Mayıs 2012’de vizyona giren filme 16.000 seyirci gitmiş.

4Arama Motoru

‘Kızkardeşim Momo’ ve ‘Meryem’ gibi filmlere imza atmış olan, yönetmen Atalay Taşdiken’den büyük ölçüde amatör oyuncularla çekilen, küçük bütçeli bir film. Vizyon tarihi Haziran 2016, seyirci sayısı maalesef yalnızca 2.000. Oysa ekranda seyircinin sevebileceği samimi, iç burkan bir kasaba hikayesi var. Filmden bir replikle bitirelim; ‘mutlaka, muhtemelen, herhalde’.

5Yeraltı (2012)

Zeki Demirkubuz 2012 tarihli bu filminde başrolde Engin Günaydın var. Ayrıca Serkan Keskin, Murat Cemcir, Ufuk Bayraktar. Nisan ayında vizyona giren film 54.000 seyirci yapmıştı. Bir yemek etrafında yoğunlaşan bir film Yeraltı. Muharrem’in pek dostu, arkadaşı yoktur. İstenmediği bir dost yemeğine kendini zorla davet ettirir. Bu akşam yemeği ne kendisi ne de diğerleri için neşeli geçecektir. Engin Günaydın hakkıyla hem Adana’da hem İstanbul’da en iyi erkek oyuncu ödüllerinin sahibi oldu. Film 2013 SİYAD ödül töreninde de ödülleri sildi süpürdü. Seyirci sayısı 54.000

6Sarmaşık

Tolga Karaçelik Antalya’ya bu filmi proje olarak getirmiş ve destek almıştı. Tam bir yıl sonra film bu sefer Antalya’da yarışıyordu. En iyi film, yönetmen, senaryo ve erkek oyuncu ödülleri Sarmaşık’ın olmuştu. Film ayrıca Adana ve Ankara’dan da eli boş dönmedi. Mekan olarak denizde demirlemiş, kıyıdan haber bekleyen bir gemi, kadro olarak da bu geminin personeli. Tolga Karaçelik bu sıkıntılı durumdan çarpıcı bir film çıkarmayı başarmış. Kadronun tamamı iyi ama Nadir Sarıbacak çizdiği karakterle bir tık öne çıkıyor. 4 Aralık 2015 tarihinde vizyona giren filmin seyirci sayısı 25.000.

7Silsile

Aslında ortak yapımcı olarak BKM gibi bir devin de olduğu bir proje (diğer yapımcı PToT). Başrollerde  Nehir Erdoğan, Serkan Keskin, Tardu Flordun, Hakan Karsak. Sıradan bir olayın nasıl da dramatik bir hal alabileceğini ekrana taşıyan başarılı bir film. Karaköy’de tadilat yapılan yüksek tavanlı, taş bir bina ve bu binada yolları kesişen 3 insan. Bir de soygun olayı. Kimse siyah ve beyaz gibi iyi ya da kötü değil. Ama kötü şeyler oluyor işte. Vizyon tarihi Mart 2014. Seyirci sayısı 31.000. Rakam olarak sonuna bir sıfır daha hak ediyordu aslında, yazık oldu!

8Hayat Var

Babası ve dedesiyle zorlu koşullarda yaşam mücadelesi veren 14 yaşındaki bir kız çocuğunun gözünden hayat. Boğaz’a dökülen ufak bir derenin kenarında, derme çatma, ahşap bir evde yaşar Hayat. Babası her gün balık tutmak, ailenin rıskını kazanmak için Boğaz’a açılır. Daha sonraları Mustang, Taş Mektep gibi filmlerde izlediğimiz Elit İşcan’ın Hayat’ı mükemmel canlandırdığı filmde, babayı Erdal Beşikçioğlu, dedeyi de Levent Yılmaz oynuyorlar. Reha Erdem’in filmi 2009 Mart ayında vizyona girip 10.000 seyirci yapmıştı.

9Vavien

Fransızca bir kelime vavien. Özellikle merdivenlerde aşağıdayken ışığı açıp yukarı vardığınızda ışığı kapatabildiğiniz sistemin adı. Yani bir nevi aç-kapa. Aynı filmdeki karakterlerin yaşadıkları gibi. Taylan Biraderler filmin yönetmenleri. Kadro muhteşem; Engin Günaydın, Binnur Kaya, Serkan Keskin, Serra Yılmaz… Vizyon tarihi Aralık 2009. Yine de fena yapmamış, 130.000 seyirci.

10Köksüz

Kameranın arkasında bir kadın yönetmen, Deniz Akça. Adana’dan en iyi kadın, en iyi yardımcı kadın, umut vaat eden erkek ve Yılmaz Güney ödülüyle dönmüş bir film. Babalarının ölümü sonrası bir başlarına kalan 3 çocuk ve anneleri. Bütün yük bir anda ailenin büyük kızı Feride’nin omuzlarına çöker. Feride rolünde Ahu Türkpençe en iyi rollerinden birinde. Vizyon tarihi 9 Haziran 2016. 24.000 seyirci.

 

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI