Ayvalık Film Festivali Açılış töreniyle Başladı

  
   Torik Yazarı                        

Kariyo Ababay Vakfı sponsorluğunda Başka Sinema tarafından bu yıl ilki düzenlenen Ayvalık Film Festivali açılış töreniyle başladı. Ayvalık Amfitiyatro’da yapılan açılış gecesini Ceyda Düvenci sundu.

Fotoğraflar: Urbanarty

Festival 5-10 Ekim tarihleri arasında yapılıyor. Film gösterimleri Ayvalık’ın bağımsız sinema salonu Vural Sineması’nda, ayrıca festival için sinema salonuna dönüştürülen Ma’adra Binası ve Barbaros Caddesi 1. Sokakta bulunan Sanat Fabrikası’nda gerçekleşiyor. Festival kapsamında düzenlenen panellerin de mekanı Ma’adra Binası.

Ayvalık’taki dükkanların büyük kısmı festival afişleriyle süslenmiş durumda. 40 filmin sinemaseverlerle buluşacağı festival yerli filmlerin yönetmen ve oyuncularının da Ayvalıklılarla buluşmasına vesile oluyor. Festival öncesinde satışa sunulan biletlerin yarıdan fazlası daha gösterimler başlamadan satılmış durumda.

Ayvalık Festivali her yıl KAV Yılın Yönetmeni adı altında o yıl film çekmiş yerli yönetmenler arasından bir tanesine ödül ve para desteği verecek. Bu ilk yılın KAV yönetmeni Nuri Bilge Ceylan seçildi. Ceylan ödülünü vakıf adına ödülü sunan Sami Kariyo’dan aldı. Ödülü alışının ardından kısa bir konuşma da yapan Ceylan, festivallerin geleceğin yönetmenlerini için ne kadar önemli olduğunun altını çizdi. Kendisinin de sinemacı olmasında İstanbul Film Festivali’nin ve İKSV’nin büyük payı olduğunu belirten yönetmen, bir festivali başlatmanın nispeten daha kolay olduğunu, asıl önemli olanın başlatılan festivali devam ettirmek olduğunu söyledi. KAV ödülünü veren Sami Kariyo, Başka Sinema’ya 5 yıldır destek olduklarını ve bu festivali de Başka Sinema ekibiyle beraber yarattıklarını belirtti. KAV Yılın Yönetmeni parasal ödülü 100.000 TL. Nuri Bilge Ceylan bu konuda bir de espri yaparak ortamı neşelendirdi. Yükselen dolar kuruna gönderme yapan Ceylan, gelecek yıllarda ödülün dolar cinsinden verilip verilemeyeceğini sordu.  Ceyda Düvenci’nin sempatik sunumuyla devam eden gecede ödülün ardından açılış filmi olan yönetmen Yorgos Lanthimos’un son filmi ‘Sarayın Gözdesi’ izlendi. Amfitiyatronun muhteşem ortamında düzenlenen açılış töreni uzun soluklu olmaya aday bir festivalin de müjdecisiydi.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI