2 Fast 2 Furious’un Yönetmeni John Singleton 51 Yaşında Vefat Etti

  
   Torik Yazarı                        

1968 Los Angeles doğumlu John Singleton 24 Nisan’da fenalaşmış ve hastaneye kaldırılmıştı. Başarılı yönetmen, hastanede kontrol altındayken geçirdiği bir kalp krizini yenemedi.

Fotoğraf: wikimedia

Başlığa Fast and Furious serisinin ikinci filminin adını yazdık. Çünkü yeni nesil Singleton’ı özellikle 2000’den sonra yönettiği aksiyon filmleriyle tanıyor. 2011’de çektiği ve başrolünde Taylor Lautner’ın yer aldığı ‘Abduction-Kaçış’tan bu yanaysa TV dizilerinin birkaç bölümü dışında önemli bir yönetmenliği yok. Bu aksiyonlar arasında 2003 tarihli ‘2Fast 2 Furious’ ile birlikte ünlü TV dizisinden uyarlanan ‘Shaft-Korkusuz’ (2000, Samuel L. Jackson, Vanessa Williams) ve ‘Four Brothers- Dört Kardeş’ (2005, Mark Whalberg, Tyrese Gibson) ilk akla gelenler.

Aksiyon filmlerini saydık ama John Singleton’a bir anda şöhreti getiren tabii ki 1991’de çektiği ilk filmi ‘Boyz n the Hood’. Bu film tam bir başarı hikayesi. Cuba Gooding Jr., Laurence Fishburne gibi muhteşem bir kadroya sahip olan film Oscar tarihinde birçok ilke imza attı. Öncelikle Singleton En İyi Yönetmen kategorisinde aday gösterilen ilk siyahi yönetmen oldu. Singleton, aynı zamanda bu ödüle aday olan en genç yönetmen olma başarısına da sahip oldu. Singleton Oscar’a aday gösterildiğinde, daha henüz 24 yaşındaydı.

Singleton’ın Orta Güney Los Angeles’da geçen kendi çocukluğundan yola çıkarak yazdığı senaryoyu Columbia Pictures satın almış ve filmin yapımı için 7 Milyon Dolar bütçe ayırmıştı. Singleton senaryosunu sattığında sinema bölümünde son sınıf öğrencisiydi. Genç senarist, daha ilk filminde, hem de bir Columbia Pictures gibi bir stüdyonun para koyduğu bir yapımda, kamera arkasına da geçti. İşte o dahi çocuk Singleton daha henüz 51 yaşındayken kalp krizine yenik düştü.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI