Salatalığın Yararları Saymakla Bitmiyor

  
   Torik Yazarı                        

Bildiğimiz salatalık, diğer adıyla hıyar, bilimsel adıyla Cucumis Sativus. O kadar çok yararı var ki! İşte Türk kahvaltı sofralarının değişmezi salatalığın faydaları.

1Su Deposu

Salatalık vücudumuzun su ihtiyacını karşılamamıza yardımcı olur. Bilim insanları günde 8 bardak su içmemizi öneriyor. “8 bardak içemem” mi dediniz? O zaman bunun bir kısmını belirli yiyeceklerden alabilirsiniz. Bunların başında da salatalık geliyor. Tam bir su deposu.

2Güneş Yanığı

Hayır, kocakarı ilacı değil! Bilimsel olarak da kanıtlanmış bir şey. Kış boyunca güneş yüzü görmemiş, bembeyaz kalmış teninizle yazın yakıcı güneşe çıktınız ve pişman mı oldunuz? Hemen bir salatalığı kesiyor ve o yanık derinize koyuyorsunuz ve hızlıca rahatlıyorsunuz.

3Böbrek Dostu

Böbrek sorunu çekenlere duyurulur! Salatalık ürik asidi azaltır. Bu sayede de böbreklerimize yardımcı olur. Bir çok başka sebze gibi salatalık da böbreklerimizin dostudur. Ayrıca böbrek taşlarının oluşumunu engelleyici etkisi vardı.

4Kas Ağrıları

Salatalık kas ağrılarına da birebir. İçinde bulundurduğu çok sayıda vitamin (A, B, C) ve mineral (potasyum, magnezyum) her türlü kas ağrısına iyi gelecektir.

5Saç ve Tırnaklar

Salatalığın içinde bulunan silisyum dioksit (SiO2) saçlar ve tırnaklar için çok yararlı. Bu madde saçımızın ve tırnaklarımızın hem güçlenmesini hem de daha sağlıklı uzamasını sağlıyor.

6Kilo Sorunları

Diyet yapan her kadının elinden düşürmediği bir şey değil midir salatalık? Hakları da yok değil. Yapılan tüm araştırmalar salatalığın kilo verme konusunda faydaları olduğunu gösteriyor.

7Mineral Deposu

Salatalık potasyum, magnezyum ve silisyum deposu. Tansiyon, ateş, bunları çok yakından takip ederiz. Ama kimse vücudunun potasyum dengesini yakından takip etmez. Çok bilmiyoruz ama vücudun bu dengesi bir bozulursa bunun telafisi çok ama çok zor.

8Vitamin Deposu

Salatalık için mineral deposu dedik. Hemen ekleyelim salatalık aynı zamanda da bir vitamin deposu. Her kahvaltıda soframıza koyduğumuz salatalık A, B ve C vitaminleri bakımından çok zengin.

9Kolesterol Düşmanı

Salatalığın içinde bulunan sterolün kolesterolü düşürücü etkisi var. Yüksek kolesterolden mi şikayetçisiniz? Her sabah bir salatalık yemeği deneyin bakalım.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI