D Vitamini Eksikliğini Hafife Almayın

  
   Torik Yazarı                        

D vitamini vücudumuzda özellikle kasları güçlendirir. Damar basıncını düzenleyerek yüksek tansiyonu engeller. Böylelikle kalp krizi riskini de azaltır. Kemik erimesini engeller, dişleri güçlendirir. Peki vücudumuz için bu kadar önemli olan D Vitamini özellikle hangi besinlerde bulunur bir sıralayalım isterseniz. Öncelikle süt ve süt ürünleri…

Süt
Ayran
Kefir
Peynir
Tereyağı

Sonra her tür balıkta yoğun miktarda D vitamini bulunur. Ama özellikle de somon gibi, uskumru gibi yağlı balıklarda. İstiridye gibi deniz kabukluları da bu vitamin açısından oldukça zengin. Maydanoz da D vitamini açısından zengin bir bitki. Son olarak listemize yumurtayı da ekleyelim, özellikle de yumurta sarısını.

Somon D Vitamini bakımından çok zengin bir besin

Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nde nüfusun %40’ının D vitamini eksikliği çektiği varsayılıyor. Bu durumun başlıca sebepleri kötü beslenme ve hareketsizlik. Bu vitaminin eksikliği öyle basite alınacak bir şey değil. Gelin bir de D vitamini eksikliğinin sebep olduğu sorunları 10 maddede sıralayalım.

1Kas Sorunları

Kas ağrıları genel bir vücut yorgunluğunun belirtisidir aslında. Ama D vitamini eksikliği bu sorunu daha da arttıracaktır. Vitamin eksikliği kasların zayıflamasına da sebep olacaktır. Amerika’nın Minnesota eyaletinde yapılan bir araştırmada ‘kas ağrısı’ şikayetiyle hastaneye başvuran hastaların %93’ünde D vitamini eksikliği tespit edilmiş.

2Kemik Ağrısı

Öncelikle ağrıyan kemiğimiz mi yoksa kasımız mı ayırt etmek çok da kolay değildir. Kas ağrısı genelde tek bir noktada yoğunlaşırken, kemik ağrısı daha geniş bir alanda hissedilir ve daha derin bir ağrıdır. Çocuklarda kemikler sürekli uzar. Yetişkinlerde bu uzama artık tamamlanmıştır. Bunun yerine eski doku yenisiyle değişir. D vitamini bu yeni doku oluşumuna faydalıdır. Vitamin eksikliği yeni doku oluşumunu azaltacak ve kemik ağrılarına sebep olacaktır.

3Yorgunluk Hissi

D vitamini vücudumuzun enerji üretmesi için gerekli olan vitaminlerden bir tanesi. Bu vitaminin eksikliği vücudumuzun gereken enerjiyi üretememesine ve bu yüzden de sürekli bir yorgunluk hissine sebep olabilir.

4Yüksek Tansiyon

Yine Amerika’da yapılmış bir çok araştırma D vitamini eksikliğiyle yüksek tansiyon riskinin bağlantılı olduğunu kanıtlıyor. Hatta bazı araştırmalar yüksek tansiyon tedavisinde D vitamini kullanımını öneriyor.

5Böbrek Sorunları

Bildiğiniz gibi böbreklerin görevi kandaki zararlı maddeleri süzmek. Son araştırmalar kalp sorunlarıyla böbrek sorunlarını ilişkilendiriyor. Düzgün çalışmayan böbrekler kalp hastalıklarına da yol açabiliyor. D vitamini böbreklerin düzgün çalışması için de gerekli vitaminler arasında. Vücudunuzda D vitamini eksikse bundan ilk etapta zarar görecek organlardan birisi böbrekler.

6Karamsarlık

D vitamini beynimizdeki ‘serotonin’ seviyesini etkiliyor. Bu madde genel ruh haliniz üzerinde etkili. D vitamini eksikliği karamsarlığınızın arkasındaki neden olabilir. Eğer genel ruh halinizde radikal bir değişiklik varsa D vitamini seviyenizi kontrol ettirmekte fayda olabilir.

7Enfeksiyonlar

D vitaminin yaklaşık 2.000 gen üzerinde etkisi olduğu saptanmış. D vitamini vücudumuzun bağışıklık sistemi için gerekli. D vitamini bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi enfeksiyonlara, hastalıklara karşı korur. Bu vitaminin eksikliği vücudumuzun çeşitli enfeksiyonlara karşı savunmasız kalmasına sebep olur.

8Kısırlık

Kadın kısırlığının en önemli sebeplerinden biri PCOS (Polikistik Over Sendromu) olarak gösteriliyor. Bu sorun kendini vücutta siyah lekeler olarak da gösteriyor. Yine Amerika’da bu tarz hastalar üzerinde yapılan araştırmalar D vitamininin bu lekeleri azalttığı ve hastaların daha az yorgun hissetmeye başladıkları yönünde.

9Depresyon

Yüzyılın hastalığı depresyona neredeyse modern yaşamın her bileşeni sebep olabiliyor. Şehir yaşamı, trafik, stres, kalabalık, iş yeri sorunları, geçinme derdi, yoğun mesailer… Burada yine devreye D vitamini ve ürettiği serotonin maddesi giriyor. Serotonin insanın kendini daha mutlu hissetmesini sağlıyor. Daha ne olsun?

10Terleyen Baş

Bu da nereden çıktı demeyin? Eski doktorlar yeni anne olmuşlara “çocuğunuzun başı terliyor mu?” diye sorarlarmış. Bunun nedeni çocuğun yeterli D vitamini alıp almadığını kontrol etmekmiş. Emziren annelerin özellikle D vitamini bakımından zengin yiyecekler tüketmelerinde fayda var. Yağ bakımından zengin balıklar, her türlü süt ve süt ürünü ayrıca portakal suyu, yumurta…

Her vitaminin vücudumuz için ayrı bir önemi var. Dengeli beslenme, yeterli güneş alma, bol hareket sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlar.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI