Bitmek Bilmeyen Depresyon Hali Diğer Adıyla Magnezyum Eksikliği

  
   Torik Yazarı                        

Sağlıklı ve zinde bir bünyeye sahip olabilmek için vücut çeşitli vitaminlere ve minerallere ihtiyaç duyar. Kalsiyum, fosfor, potasyum gibi minerallerin eksikleri kişinin gündelik yaşantısını zora sokar ve ileri safhalarda ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. İşte bu elementlerden en önemlisi aslında yüzlerce enzime etki eden magnezyumdur. Yediğimiz çoğu besinde bulunan fakat GDO vakası yüzünden hiçbir şekilde verim alamadığımız magnezyumun vücudumuza öyle etkileri var ki saymakla bitmez.

Halsizlikten kalp ritim bozukluklarına, kas ağrılarından tansiyon dengesizliklerine kadar birçok belirtiyle kendini gösteren magnezyum eksikliği en çok da depresyonla karıştırılıyor. Sürekli kendini halsiz ve bitkin hisseden kişi durumun ruhsal bir bozukluk olduğunu sanıyor ve daha kötü hissetmeye başlıyor. Hal böyle olunca birçok kişi en sonunda kendini gerçek bir depresyonun ortasında buluveriyor. Tek yapmamız gereken magnezyum açısından zengin olan besinleri çok da fazla olmayacak şekilde tüketmek. Bilmekte yarar var; magnezyumun eksikliği kadar fazlalığı da birçok böbrek hastalığına davetiye çıkarabilir.

Peki magnezyum açısından zengin besinler hangileri? Şöyle alt alta yazmadan belirtelim hepsi lezzetli besinler korkmayın. Hatta en çok magnezyum barındıran besinlerden bir tanesi ne bilin bakalım? Kakao! Yerken kendinizi hiç de zorunluluk içinde hissetmeyeceğiniz güzel mi güzel besinleri şöyle kısaca paylaşalım öyleyse ve o depresyon halinden kurtaralım sizi.

1- Kakao
2- Koyu Yapraklı Sebzeler (Pazı, marul, ıspanak)
3- Meyve (Muz, Şeftali,Erik)
4- Patates
5- Baklagiller ( Nohut, Fasulye, Bezelye, Mercimek)
6- Tam Tahıllı Ekmekler
7- Yumurta
8- Somon Balığı
9- Badem ve Kaju Fıstığı
10- Kabak ve Ay Çekirdeği
11- Baharatlar

Yaşlara Göre Günlük Tavsiye Edilen Magnezyum Miktarlarıysa Şöyle:
0-6 Ay: 30 mg
6-12 Ay: 75 mg
1-3 Yaş: 80 mg
4-8 Yaş: 130 mg
9-13 Yaş: 240 mg
14-18 Yaş: 410 mg (E), 360 mg (K)
19-30 Yaş: 400 mg (E), 310 mg (K)
31+ Yaş: 420 mg (E), 320 mg (K)

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI