Bağırsak Dostu Besinler

  
   Torik Yazarı                        

Sağlığımız için bağırsaklarımızın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Sağlıklı beslenme ve biraz dikkatle bağırsaklarımızı korumamız mümkün…

Önce kelimelerin tam karşılıklarını verelim. Probiyotik bağırsaklarımızdaki iyi bakterilere veriler ad. Prebiyotik ise bu iyi bakterilerin besini. Probiyotiklerin sindirim sistemimize faydalarını artık biliyoruz. Doğru beslenerek bağırsaklarımızdaki probiyotik bakterileri yeniden kolonileştirmemiz mümkün. Bunu yapabilmenin yolu bağırsak floramızı iyi gıdalarla doldurmak.

Tamam peki nedir bu iyi gıdalar? Prebiyotiklerin çoğunun lifli besinler olduğunu biliyoruz. Ama prebiyotik karbonhidratlar da vardır. Eğer yeterli sebze ve meyve tüketirsek bağırsaklarımızda da yeterince prebiyotik olacaktır. Nedir bu yeterli sebze-meyve oranı? Meyve için günlük 300 gram, sebze içinse 350 gram tüketim bağırsaklarımızdaki iyi bakterileri beslemek için yeterli. Çiğ gıdalar pişmiş olanlara göre daha fazla prebiyotik içerir, bunu da unutmayalım.

Önemli Prebiyotik Depoları

Pırasa

En önemli prebiyotik depolarından biri. Taze soğan muamelesi yapıp çiğ de yiyebilirsin, yemeklere de katabilirsin. Türk mutfağının bu sevilen sebzesi tam bir bağırsak dostu.

Soğan

Tıpkı pırasa gibi tam bir bağırsak dostu. Her yemeğe soğan koyan annelerimiz bu işi biliyorlarmış!

Sarımsak

Antioksidan, antimikrobiyal, bağışıklık destekleyici ve probiyotik dostu… Daha ne olsun! Akdeniz mutfağında hemen hemen her yemeğe konması boşuna değilmiş meğer! Eski yeme alışkanlıklarını bırakmamakta fayda var. Salata sosuna, yemeklere, yoğurda, hele hele mantıya bolca koyun deriz.

Kuşkonmaz

İsmi gibi kendisi de güzel bir sebze, kuşkonmaz. Bu sebze de tam bir inulin kaynağı. Birçok vitaminin yanında bir sürü de antioksidan içeren tam bir sağlık kürü. Bolca tüketmekte fayda var.

Yulaf

Yulaf probiyotikleri besleyen ‘beta glukan’ adı verilen bir tür lif içeriyor. Evde yapılan kurabiyelere, poğaçalara bir tutam yulaf eklemek sağlıklı bir beslenme için iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca yoğurtla, salatalarla ya da sabah kahvaltısında tüketmek de sağlıklı bir gün geçirmek için birebir.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI