Avrupa Ülkeleri Arasında Yaşam Beklentisi Acısından Sondan Altıncıyız

  
   Torik Yazarı                        

Tüm Avrupa ülkeleri arasında bizden kötü durumda komşumuz Bulgaristan, Romanya, Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya var. Türkiye’de ortalama yaşam beklentisi 75,23 yaş.

Avrupa’da en düşük beklenti Rusya’da; 70,91. En uzunu da İtalya; 83,49. Bilimsel verilere hiç baş vurmadan sadece ilk fikir olarak beslenme alışkanlıkları ve iklim faktörü desek çok da yanılmış olmayız herhalde. Akdeniz mutfağına karşı yağlı ve domuz eti ağırlıklı Rus mutfağı. Kazanan Akdeniz mutfağı olmuş. Akdeniz ülkelerinde genelde beklenti yüksek. Fransa 82,67 yaş beklentisiyle en üst sıralarda. İspanya hatta bir tık yukarıda, 83,38. Yunanistan yine üstlerde. Ülkemizde yaşam beklentisinin 5 yıl üstünde. Türkler 75 yaşı görmeyi umut ederken komşumuz Yunanlar 80’i geçiyor ortalamada.

Kuzey Avrupa ülkeleri de 80 yaşın üstünde beklentiye sahip. İsveç 82,55. Norveç 82,10. Finlandiya yine 80’in üstünde, 81,38… Eski Yugoslavya ülkeleri hep 80’in altında. Macaristan da öyle. Yaşam beklentisi 75,96. Yine de bizden biraz fazla. Futbol Dünya Kupası’nda yürekleri fetheden, Avrupa’nın ufak ada ülkesi İzlanda’da da insanlar ortalamada 80 yıldan fazla yaşıyorlar. İzlanda ortalaması 82,06.

Ülke olarak beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeli, daha fazla aktif olmalı, daha çok egzersiz yapmalı, tıbbi kontrolleri aksatmamalı ve aslında hepsinden öncelikli yaşam standartlarımızı yükseltmeliyiz. Yoksa böyle sondan altıncı olarak kalırız!

Benzer Haber

https://www.torik.tv/saglik/erkekler-neden-daha-kisa-yasar/

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI