Aman Kenelere Dikkat!

  
   Torik Yazarı                        

Şortunuzu giydiniz, yürüyüşe çıktınız, dağ bayır yürüyorsunuz… Aman kenelere dikkat! Bu güzel aktivite kabusa dönmesin.

Keneler en çok ağaçlıklar, sık örtülü ormanlık bölgeler, diz boyundaki otlarla kaplı alanlar ve çalılıklarda bulunuyor. Ve bu keneler, otlar ve yapraklar sayesinde bacağınıza tutunmak için bekliyor. Unutmayalım, keneler uçamaz, sıçrayamaz ve zıplayamaz. Yani insan vücuduna yapışmaları için tek yolları sürtünmek. Bir kere vücuda tutunmayagörsün, hemen beslenmeye başlar. Karanlık sabahlar ve akşamüstleri ısırılmak için en müsait zamanlar.

Kene dediğimiz canlının boyu en fazla 4 milim. Yani gözle görmek o kadar kolay değil. Bu yüzden birçok insan bazı belirtiler ortaya çıkana kadar kene tarafından ısırıldığının farkına bile varmayabilir.

Kene Vücudun Hangi Bölgelerini Sever?

Özellikle sıcak ve nemli bölgeleri tercih eder. Yani…

  • Boyun
  • Ense
  • Koltukaltları
  • Kasıklar
  • Dizlerin arkası

Keneyi Vücuttan Nasıl Çıkarmalıyız?

Paniğe gerek yok! Ucu sivri temiz bir cımbız yardımıyla tek seferde çekip çıkarmak en doğrusu.

Sağlığımıza Zararları

Çoğu kene zararsızdır. Aslında sivrisinek ya da örümcek ısırığından daha fazla zarar vermez. Ancak her sinek veya böcek gibi bazı hastalıkların taşıyıcısı olabilir. Ayrıca bazı insanlar bu ısırıklara alerjik olabilir. Ama en tehlikeli durum Kırım-Kongo Kenesi ismiyle bir anda ünlenen bir tür kene. İşte bu kenenin taşıdığı virüs ölümlere sebep olabiliyor. Ama hemen paniğe gerek yok. Öncelikle Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi belirtileri ısırılma vakasından yaklaşık 2, 3 gün sonra ortaya çıkıyor. Böyle bir ısırıktan şüpheleniyorsanız en az 2 hafta vücut ateşini yakından takip etmekte fayda var. Ateş 38’leri bulursa hemen bir doktora başvurmak lazım.

Nasıl Korunmalıyız?

 

Vahşi ortamlarda yürüyüş yaparken şort yerine pantolon giymek şart. Hatta pantolonun paçalarını çorabın içine sokarak tenin temasını sıfıra indirmek gerekiyor. Bilekli yürüyüş botları bu tarz aktiviteler için birebir. Yine uzun konçlu yürüyüş çorapları seçmekte fayda var. Kollara ve vücudun açıkta kalan diğer bölgelerine sinek savan spreyler sıkmak da yararlı olacaktır. Bu tarz spreylerin %100 doğal olanlarını tercih edebilirsiniz. Yürüyüş sonrası da aynı kıyafetlerle oturmamak, üstündekileri hemen çıkarmak ve havaya asmak iyi bir çözüm. Hatta mümkünse çamaşır makinasına atıp kurutma programında çalıştırmak kıyafetlere yapışma ihtimali olan kene ve diğer böcekleri yok edecektir.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI