Mizahı ve Oyunculuğuyla Adını Daha Sık Duyacağımız Sergen Deveci Sorularımızı Yanıtladı

  
   Torik Yazarı                        

Vine’la başlayan sosyal medya serüvenine Instagram’da paylaşılmaya doyulmayan yüksek mizah içerikli videolarıyla devam eden Sergen Deveci’yle keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisini her ne kadar bu mecralardan tanıyor olsak da yaptıkları, yapacakları ve ‘piyasadan alacakları’ kesinlikle bunlarla sınırlı değil.

Bize biraz hikayeni anlatır mısın? İsminin hikayesinden, Ketenpere’den, İzmit’ten İstanbul’a olan yolculuğundan ve serüveninden bahsedebilirsin mesela…
Ben Beşiktaşlıyım, ismim oradan geliyor. İzmit’te doğdum. Medya sektörüne atılma kararım öyle ‘Bir sabah uyandım ve medya sektöründe olmam lazım’ gibi bir düşünceyle olmadı. Hep denedim, azar azar yılda iki defa… Daha sonra dozunu arttırdım. Derken radyo programı, müzik işleri falan ama hiçbirinde çok iyi değildim ama denemek bana keyif veriyordu. Sonra izlenmeyi sevdiğimi fark ettim ve ona yoğunlaştım. Bunu yaparken bu yolda yürümek istediğimi ve bunun bir eğitimi olması gerektiğini de fark ettim ve serüven başladı benim için. İzmit’ten İstanbul’a taşınarak eğitime başladım bununla beraber çeşitli tiyatrolarda asistanlık yaptım ve oyunlarda oynadım, şimdi de öyle devam ediyor.

Sergen Deveci için ‘sosyal medya fenomeni’ diyebilir miyiz? Sen kendini nasıl nitelendiriyorsun içinde bulunduğun sektörde?
Bir çizgide kaldığımı hissediyorum ama ne yazık ki bir tercih yapmış değilim. Çünkü dijital medya beni kendine çok çekiyor, çünkü her şey çok hızlı. Bir anda ortaya çıkardığın şey çok kişi tarafından seyredilebiliyor. Diğer yandan televizyonda bir iş yapabilmek büyük bir başarı, onu da gerçekleştirmek çok isterim. Sosyal medya fenomeni miyim? Tam anlamıyla sosyal medya fenomeni olmak için her şeyi yerine getiremiyorum ama iyi bir oyuncu adayı olduğumu düşünüyorum. Çok büyük üstatlar var ve onları izlemek, onlardan feyz almak veya onların yolundan gidebiliyor olmak bana çok şey katıyor. Onların yolundan gitmek bana keyif veriyor. Sosyal medyadaki birçok iş beyaz perdeye taşındı mesela. İyidir, kötüdür tartışılır. Ama benim için kuliste bir dünya yaratıp daha sonra o dünyayı seyirciye sunmak çok daha etkileyici.

Youtube’da ve Instagram’da birçok iş yaptın, yapmaya da devam ediyorsun. “Tamam bu sefer oldu!” dediğin an var mı?
Klasik bir laf vardır ya ‘hepsi benim bebeklerim gibi’ ben de aynen öyle her işimi çok iyi olacak inancıyla yaptım. Yaptığımız işte çok çok büyük emekler yok aslında ama inandığın bir şey varsa ona kendi kafanda büyük emek harcıyorsun zaten. Benim çok beğenmediğim, olmadı dediğim işler çok fazla beğeni toplayabildi ya da tam tersi çok beğendiklerimden beklediğim etkiyi alamadım.

Takipçi sayın arttıkça hitap ettiğin kitlede de haliyle değişiklik yaşandı. Takipçi sayısı arttıkça (@sergendeve 300.000 takipçi) yorumlar ve eleştiriler de farklılaşıyor haliyle. Bu senin tarzına ve mizahına yansıdı mı?
İzlemek istenilen şeyler değişebiliyor tabii ki, takipçilerin tümünü memnun etmek zor (güler). İlk başladığımda tiyatro çevresinden eşim, dostum veya yakın arkadaşlarım vardı. Yani daha az bir kitleye hitap ediyordun. Şimdiyse bir iş yapıyorsun ve birçok kişi takip ediyor. Haliyle manavın tezgahı büyüyor ama her portakalı herkes sevmeyebiliyor. Ama dijital medya bu anlamda sana ne kattı dersen ben kırılmamayı ve insanların gerçekten kötü eleştiri de yapabileceğini öğrendim. Ben bütün izleyicilerime ‘hem sendenim hem de sendenim’i hissettirebilmek istiyorum. ‘Eğer ben öyle olsaydım’ deyip ona çalışmak çok keyif verici. “Ben daha entelektüel bir adam olsaydım eve geç gelince eşimin verdiği tepkiye karşılık nasıl bir ruh haline bürünürdüm?” diye düşünüp bir şey ortaya çıkarmak veya bunun tam tersi mesela bir ‘İzmit’li’ karakterini ortaya koymak çok keyif verici.

Bir radyo geçmişin de var aynı zamanda. Onun hikayesinden de bahseder misin biraz?
Evet. Çok radyo dinleyen bir insandım ve sonra “Ben neden yapmıyorum?” dedim. Sonra bunu araştırdık, ekipmanlar aldık. Kocaeli Üniversitesi’nin radyosunda ‘Radyo Koü’ de başladım. Hala ara ara açıp dinlerim “Ya bunu mu söylemişim, burada ne demişim böyle, keşke şunu söyleseymişim” falan derim. Ama çok eğlenmişim gerçekten. 2 yıl boyunca da sürdü aslında ama işler yoğunlaşınca yavaş yavaş azaldı ve radyo hikayesi ne yazık ki bitti. Şu an mesela bilsem ki haftada 1 günüm kesinlikle boş, radyo yayını kesinlikle yapardım ve çok rahatlatırdı beni.

Arada sosyal medyada “Piyasadan büyük alacağım var!” diye yazılı naralar atıyorsun. Daha ne alacaksın piyasadan!
O zaman biraz ukala olayım. (Güler) Hatırlarsın ‘Vine’ diye bir uygulama çıktı. Bizim çocuklar hemen dediler ki “Abi bir uygulama var tam senlik”. Ondan sonra ben Vine’a giriş yaptım. Videolar çekiyorum, eğleniyorum ama böyle çok az kişi izliyor. Daha sonra yavaş yavaş beğeniler gelmeye başladı. Bu platformda fenomen olan kişiler videolarımı paylaştılar, iyi yorumlarda bulundular, aynı zamanda yakın çevrem de öyle. Her yerden bir şekilde takdir alıyorsun, ne mutlu ama bu bir piyasaysa bunun bana bir geri dönüşü de olmalı diye düşündüm ve “Piyasadan büyük alacağım var” dedim. Direkt maddi anlamda değil bu kesinlikle yanlış anlaşılmasın… Hala da bekliyorum. Bir gün bir Zeki Demirkubuz filminde uzun dakikalar boyunca hiç konuşmadan bir sahne oynayıp oyunculuk anlamında büyük bir başarı göstermek çok istiyorum mesela. Çok büyük alacağım var piyasadan çok büyük! (Güler) Ve bu düşünce beni rahatsız etmiyor, bu bir ateş benim için…

Şapkanın manasını sormadan olmaz o zaman. Var mı senin için özel bir anlamı?
Biz Türk sinemasındaki kahramanlarla büyüdük. Sadri Alışık olsun Ayhan Işık olsun birçok örneği var bunun. Ve hepsine dönüp baktığımız zaman akıllarımıza kazınan bir noktaları, bir imzaları vardır. Ben de dedim ki; “Benim de imzam şapkalarımla olsun”.

BKM Mutfak Açık Mikrofon’da da sahne alıyorsun. Seni ne zaman izleyebiliriz sahnede?
Evet, haftanın bazı günleri Açık Mikrofon’dayım. Tarihleri sosyal medya üzerinden takipçilerimle paylaşıyorum.

NOT: BKM Mutfak Açık Mikrofon’da sahne alan Sergen Deveci kısa bir süre sonra tek kişilik stand–up gösterisi ‘Ketenpere’yle izleyici karşısına çıkacak. Biz haberini alınca çok sevindik ve etkinlik haberini hemen sizlerle de paylaşalım istedik. http://www.biletix.com/etkinlik/VT6BP/ISTANBUL/tr adresini ziyaret ederek gösteri hakkında bilgi alabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI
  1. […] Mizahı ve Oyunculuğuyla Adını Daha Sık Duyacağımız Sergen Deveci Sorularımızı Yanıtladı […]