Hayati’nin Evreni’ne Yolculuk Var, Kaptanımız ‘Hayati Evren’ Anlatıyor!

  
   Torik Yazarı                        

Kendisinden uzaklara bakmalı bir röportaj fotoğrafı istemiştik, bizi kırmadı…

Sosyal medyada biraz olsun aktifseniz ya da görsel sanatlar ilgi alanınızdaysa ‘Hayati’nin Evreni’ne https://www.instagram.com/hayatininevreni/?hl=tr mutlaka yolunuz düşmüştür. Biz yine de bilmeyenler için şöyle kısaca bahsedelim; Van Gogh’u İnci Küpeli Kız’la sevgili olarak, Frida Kahlo’yu bir moda ikonu edasıyla sokaklarda salınırken görebileceğimiz bir evren bu evren. Ortaya koyduğu bu başarılı photoshop çalışmalarıyla birlikte mizahını da en güzel şekilde harmanlamayı başaran ‘Hayati Evren’den bu macerayı dinlemek çok daha keyifli ve faydalı olur diye düşündük. Kendisi Kıbrıs’ta olduğu için sorularımızı mail kutusundan teslim alıp kendi parmaklarıyla yanıtladı, ayrıca teşekkür ediyoruz bu yüzden unutmadan söyleyelim J. Neyse çok konuştuk, hadi gelin kısa ama keyifli röportajımızla Hayati’nin Evreni’ne biraz daha dahil olalım.

Hayati kimdir ve bu evreni oluşturmaya nasıl başlamıştır merak ediyoruz. Büyük patlama ne zaman gerçekleşti? J
Hayati: Son 10 – 15 yılını (o kadar yıl geçti ki ne zaman başladığımı hatırlamıyorum) photoshop yaparak geçiren Görsel İletişim Tasarımı mezunu 27 yaşında, Kıbrıs’ta doğmuş,  soy ismi Evren olan bir insanoğludur.
Arkadaşımın Londra’dan getirdiği USB’nin içinden photoshop çıkmasıyla serüven benim için başladı. Yazılımı öğrenmek baya vaktimi almıştı, öğrenebileceğimiz kaynak yoktu. Ne evlerde internet ne de bir Türkçe kullanma kılavuzu vardı. Çektiğim fotoğraflar üzerinde düzenlemeler yapa yapa çözdüm. Sonralarında bir takma ad ile online mecralarda içerikler paylaşmaya başladım. Kimisi dergilerde, gazetelerde yayınlandı. O sıralar üniversiteyi bitirdim falan filan. Askerden sonra bi’kaç ajansta işe girdim, oraların gereksiz stresine dayanamayıp hep istifa ettim.  Freelance tasarımcı olarak hayatıma devam ederken yeni sayfa kurma planları ve isim arayışına girdiğimde, arkadaş sohbeti sırasında “sayfa kuracaksan adı Hayati’nin Evreni olsun” dendi. Ve o gece büyük patlama gerçekleşti.

Ortaya çıkardığınız çalışmalar için ‘dijital manipülasyon’ demek doğru olur mu? Siz nasıl tanımlıyorsunuz?
Benim olayım sürrealizm ve anakronizm, ismini koymakta ben de zorlanıyorum. Dijital sanat, dijital mizah, foto kolaj vb… Özetle görsel tasarlıyorum.

Elit kesime hizmet etmekten çıkan bir sanat algısı oluştu ve evrilmeye devam ediyor. Özellikle görsel sanatlarda bu kırılan algıyı daha net görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde müzayedede yaşanılan ‘Banksy’ olayı da buna güzel bir örnek oldu. Siz bu başkalaşımla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Bu algıyı kıran şu zamanlarda sosyal medyadır diyebiliriz. Sanatla ilgilenmeyen kişi bile artık bu tip görsellere denk gelebiliyor. Süreç uzadıkça sanat içine insanları çekmeye devam ediyor. Sanat nefret edilecek bir kavram değildir, içine girince çıkmak gibi isteğin olacağını düşünmüyorum.

Çalışmalarınızda Ezekiel’i  Ezhel konserinde, Nusret’iyse ‘Son Akşam Yemeği’ tablosunda görmek mümkün. Çalışmanın oluşum ve uyarlama süreci nasıl başlıyor? Aklında önce fotoğraf mı yoksa resim mi beliriyor?
Detayı yakalamanıza sevindim, genelde insanlar detaya bakmadan yorumluyor. Ara sıra küçük mesajlar yerleştiriyorum. Çalışmalarımda canlılar ve onların hallerinden ilham alıyorum, fikir kısmı daha önce geliyor. Bazen resimdeki hareket bilinçaltımla birleşip bana çağrışım yapıyor bazense saatlerce aklımdaki fikre uygun görseller bularak çalışmayı bitiriyorum.

Çalışmalarına baktığımız zaman “Peki sana Van Gogh desek?” sorusunu sormadan edemeyeceğiz…
Van Gogh benim için her zaman yanında olan ve hiç gitmeyen yegane ilham verici arkadaş. Tıkandığımı düşündüğümde ondan ve eserlerinden ilham alıyorum.

Sence görüntü olarak modern çağa en çok ayak uyduran ‘resim kişisi’ hangisi, en azından ortaya koyduğun çalışmalarda? (Resim kişisi doğru bir tabir mi bilemesek de 🙂)
İnci Küpeli Kız. Sanırım dünyadaki tüm fotoğraflara onu uyarlayabilirim. Ama bunu yapıp sizleri ondan bıktırmayacağım tabii.

Bu alanın dışında farklı çalışmalara imza atmak gibi bir fikrin var mı? “Şunu şunu da denemek istiyorum” dediğin bir şey
Aslında deniyorum ama bunu çevremle  çok paylaşmıyorum, gazeteden heykel, ufak tefek maketler, çocukluktan beri geliştiremediğim çizim kabiliyetimi geliştirmeye çalışma çabalarım kendi çapımda devam ediyor. Zaten bu hayal ettiğim gibi çizememek beni photoshop sever biri yaptı, çünkü orada yapabiliyorum. Diğer yandan minik senaryolar yazıyor, digital ortamda müzik yapmayı çözüyorum. Bir ara Van Gogh ve eserlerinden oluşan bir oyun yapmıştım, Google’ın yazılım yeniliklerinden dolayı piyasadan kaldırdım. Geliştirip daha iyi halde tekrar oyun dünyasına sunacağım. Sizin aracılığınızla da bunu söylemiş olayım. ❤️

İleride bir sergi yapmayı düşünüyor musun?
Sergi benim gibi işlerle uğraşanların daima isteyeceği bir şey. Yaptığım şeyleri insanlara göstermeyi seviyorum ve olumlu tepki almak beni bu işe daha da çok bağlıyor.

Benzer Haber

https://www.torik.tv/kultursanat/van-gogh-mona-lisa-inci-kupeli-kiz-hepsi-hayatinin-evreninde/

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI