Eskrim Avrupa Şampiyonumuz Deniz Selin Ünlüdağ Sorularımızı Yanıtladı

  
   Torik Yazarı                        

9 yaşındayken eskrime başladı. Şimdi 17’sinde. Türkiye tarihinde Avrupa şampiyonu olan ilk kadın eskrimci. Bu büyük başarının ardında çok çalışmak ve hiçbir zaman yılmamak yatıyor. “Ben eskrim yapmaya devam edeceğim,” diyor Deniz Selin, “çünkü eskrim yapmak beni çok mutlu ediyor”. İşte torik.tv özel röportajı.

Torik.Tv: Eskrime nasıl başladın?
Deniz Selin Ünlüdağ: Adım Deniz Selin Ünlüdağ, 17 yaşındayım, milli eskrimciyim. 9 yaşındayken okulda yapılan bir eskrim tanıtımı sayesinde eskrime başladım. Bunun öncesinde de ‘Karayip Korsanları’ beni kılıçlar hakkında biraz etkilemişti. Johnny Depp’in oynadığı Jack Sparrow biraz rol model oldu bu konuda bana. Bu spora böyle başladım. Ardından küçük yaşta aldığım dereceler beni bu spora bağladı. İçimde bir heyecan yarattı. Ama ben o kılıcı elime aldığımda, o maskeyi taktığımda ve o piste çıktığımda kendimi bütün o insanlardan farklı ve özel hissediyordum. Yıllar geçti ve ben bir nedenden dolayı 1 yıl ara verdim eskrime. 13 yaşındayken. Bir yıl sonra yeniden başladım. Türkiye Şampiyonası’na katıldım, 2015’te. Şu anki antrenörüm Valery Shturbabin beni Ankara’ya Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’ne çağırdı. Ben doğma büyüme İzmirliyim. Ailemi, arkadaşlarımı, yaşadığım çevreyi bırakıp Ankara’ya geldim. Burada çalışmalarım daha yoğun, daha sıkı, daha disiplinli olmaya başladı. Sabah akşam çift antrenman yapmaya başladım. Okula da burada devam ediyordum. İlk hedefim, buraya geldiğimde, milli takıma girmek oldu. Bir yıl sonra milli takıma girdim. Ardından hedefimi büyüttüm ve dedim ki “Ben yurtdışında derece yapacağım”. Bir yıl sonra, 2017 yılında, 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda takım halinde Avrupa şampiyonu olduk. Ardından yeniden dedim ki “Bu sefer ferdide de yurtdışında derece yapacağım”. Çalışmalarıma başladım. Bundan 7 ay önce ayak bileğimden bir sakatlık geçirdim, kamptayken. Derece beklediğim maçlara gidiyorum, derecesiz dönüyorum. Psikolojik olarak biraz düştüm. Yıkıma uğradım. Ama bırakmadım, pes etmedim, devam ettim. 2018 yılında, mart ayında yapılan Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda Avrupa şampiyonu oldum.

Kadın eskrimcilere insanların tepkisi nasıl?
Ben bu sporu yaparken de, ilk başladığım zamanlarda da genellikle insanlar “Bir kadın kılıç tutar mı, neden böyle bir spor yapıyorsun, neden daha kızsal bir spor yapmıyorsun?” gibi şeyler dedi. Ama bu benim moralimi bozmak yerine, tam tersine hırslandırdı. Çünkü bir kadın olarak ben de güçlüyüm. Hayatın değişik alanlarında, değişik sporlarda derece yapabilirim. Kendimi gösterebilirim, dünyaya kanıtlayabilirim. Bu yoldan gitmeye de devam edeceğim. Eskrim, eski çağlarda, düelloyla genellikle erkeklerin yaptığı, ama modernleşmeyle birlikte hem erkeklerin hem de kadınların spor olarak yaptığı bir branş haline getirildi. Bence bu spor kadınlara çok asil bir duruş veriyor. Çünkü gard duruşundan, oynayış tarzıyla ve estetiksel olarak kadınlara çok yakışıyor bu spor. Yurtdışında da birinciliklerim, ikinciliklerim, üçüncülüklerim var. Onun dışında, 2017 yılının ocak ayında Macaristan’da yapılan Gençler Dünya Kupası’nda takım üçüncüsü olduk. Ardından mix takım üçüncüsü olduk. Sonra 2017 yılında 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda Kadın Kılıç Takımı (Deniz Selin Ünlüdağ, Nisanur Erbil, Aylin Çakır, Maya Ataç Kurtulmuş) olarak Avrupa şampiyonu olduk. Ardından tabii sezonumuz bitti. Eylül ayında, yeni sezonun başlamasıyla birlikte Türkiye’de dereceler ekledim yeniden. Birincilikler, ikincilikler, üçüncülükler ve çalışmalarıma devam ettim. Kasım ayında geçirdiğim sakatlıktan sonra bu biraz sekte gibi bir şey oldu. Sakatlık sonrası derece beklediğim maçlardan derecesiz döndüm. Moralim biraz bozuldu. Bu moral bozukluklarının beni öldürmesine izin vermedim. Tam tersine ben onu yenmek için çabaladım. Bir tedavi sürecim oldu, birkaç haftalık. Ardından çalışmalarıma yeniden başladım. Avrupa Şampiyonası öncesi son yıldızlar yurtdışı maçımızda çeyrek finali kaybederek 6. oldum. O gün antrenörüme ağlayarak dedim ki “Ben Avrupa şampiyonu olacağım”. Ve 2 ay sonra yapılan Avrupa Şampiyonası’nda da Avrupa şampiyonu oldum.

Seni başarıya götüren şey nedir?
Beni başarıya götüren şeyler sabah erken kalkıp antrenman yapıp sonra okula gitmem, sonra okul sonrası yeniden antrenman yapmam ve zaman buldukça, vakit buldukça ek çalışma yapmam oldu. Çünkü hırsım dışında beni başarıya götüren şey belki de buydu. Bu zamana kadar benim de derece alamadığım, başarısız olduğum maçlar oldu. Antrenmanlar da oldu. Çünkü antrenmanda da bir işi yapmaya çalışıyorsunuz, bir hareket deniyorsunuz ama bunu başaramıyorsunuz, yapamıyorsunuz. Ama önemli olan, o başarısızlığı, ‘ben başarısız oldum’ deyip bırakmak yerine denemeye devam etmek. Belki de beni buralara getiren şey vazgeçmemek oldu. Çünkü bir zorluk gördüğümde dönüp kaçmıyorum veya korkmuyorum. O zorluğun üstüne gitmeye çalışıyorum. Onu yenmeye çalışıyorum. Çünkü başarı kolay olsaydı zaten herkes yapardı.

Eskrime başlayanlara neler önerirsin?
Ben eskrime başladığımda hedefim madalyalardan çok beni mutlu ettiği için ben bu spora devam ettim. Yeni başlayan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza da başarı sadece madalya değildir, başarı onun hayatına kattığı şeydir, onu mutlu etmesidir bence. Kim ne derse desin, ben eskrim yapmaya devam edeceğim çünkü eskrim yapmak beni çok mutlu ediyor.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI