Renault 4, O Bir Klasik

  
   Torik Yazarı                        

Yıl 1961, Renault markası yeni bir modelini de piyasaya sürüyor. Modelin adı 4. İlk sunuş Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yapılıyor. Bu model çok kısa sürede Renault 3’ün yerini alıyor. O yılların 2CV (Fransızcası 2 Chevaux, yani 2 beygir) olarak bilinen Citroen modelini bile geride bırakıyor.

1968 ve 1975 yıllarında temel değişiklikler geçiriyor. Avrupa’da öğrenci otomobili olarak yayılıyor. Ucuz ve sorunsuz bir otomobil. Ama pek fazla konfor beklemeyeceksiniz tabi. Hatta hiç konfor desek yeridir. Koltukları rahatsız. Motor o kadar gürültülü ki içerde konuştuğunuzu bile ancak duyuyorsunuz. Camlar kol çevrilerek değil bildiğiniz iterek açılıyor. Karoser parçaları vidayla birbirine tutturulmuş. Bir parçayı mı değiştireceksiniz? Alıyorsunuz elinize tornavidayı! Ama tank kadar da güçlü.

Fransa’da üretimine 1990’ların başında son verildi. O zamana kadar 4 ayrı jenerasyonu üretilmişti. Üretim Kolombiya gibi ülkelerde devam etti. 31 yıllık üretimi boyunca 5 kıtada, 100 kadar ülkede 8 milyondan fazla satan Renault 4, tüm Fransız markaları ve modelleri arasında en çok satan otomobil.

Renault 4 Kolombiya üretimi

Renault 4 pratik, sağlam ve kategori dışı bir otomobildi. İtalyanların Fiat 500’ü, Citroen’in 2CV’si ve Almanların Kaplumbağası’nın rakibiydi. Onlardan farklı olarak motoru öndeydi. 1960’lar için bu bir nevi devrim niteliği taşıyordu. Dışı küçük içi büyük bir otomobil. Tam bir halk otomobili.

Arka koltuklar indirildiğinde günümüzün Doblo’larının görevini de görüyordu. Fransa’nın kırsal kesimlerinde her türlü hayvan taşımışlığı vardır kendisinin. Ama sadece öğrenci, çiftçi arabası demek de kendisine haksızlık olur. Motoru güçlendirilmiş örnekleri rallilere bile katıldı. Ünlü Paris-Dakar Rallisi’nde dereceler elde etti.

Bu efsane otomobil 90’lardan sonra yavaş, yavaş unutulmaya başladı. Ama Renault ismi bile hoş anılar canlandıran bu modelini tekrar piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Yeni Renault 4, 2020’de yollarda olacak. Hem de SUV olarak.

Şimdilik sadece bir konsept otomobil olarak fuarlarda yer alıyor. VW’nin kaplumbağayla yaptığını, Mini Cooper’ın bir anda popüler olmasını, Fiat’ın 500 modelinin yeni versiyonlarını görünce neden Renault 4 de trend olmasın diye sorası geliyor insanın.

Renault 4 Concept Car

İşte yeni Renault 4’ün böyle bir şey olması bekleniyor. Bizce heyecan verici. Siz ne dersiniz?

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI