Ford Motor Bir Mobilyacıyı CEO Pozisyonuna Getirdi

  
   Torik Yazarı                        

Bir mühendis, bir işletmeci, bir finans kökenli değil bir mobilyacı Ford Motor Company’nin yeni CEO’su oldu. 63 yaşındaki Jim Hackett’ın yolu ilk kez Detroit’e düşmüş oluyor. O, hayatını Michigan’da mobilya üreticilerinde görev alarak geçirmiş birisi.

Ford F150

Hackett üründen çok tüketicinin o ürün hakkında ne düşündüğüne odaklanan bir yönetici. Steelcase’de görev alırken önceliği tüketiciye vermiş, firmaya antropolog, sosyologlar almış. Ford’un bu ters köşe hareketinin ardında önemli bir seçim var. “Dünya artık otomobiller devrinde değil. Hatta bilgisayarlar devri bile geride kaldı” diyor Ford yöneticileri. Dünyada son trend müşteri memnuniyeti. Durum böyle olunca da sürücü koltuğunun rahatlığı, otomobilin iç design’ının göz alıcılığı motorunun gücünden daha önemli hale geliyor. Zaten artık tüm motorlar, tüm iç elektronik donanımlar birbirine benzemiyor mu? Müşteri memnuniyeti durumu yeni bir kelime, yeni bir meslek bile yaratmış durumda. User experience’a, hemen hemen her kelimeyi kısaltmayı seven Amerikalılar UX demeye başlamışlar bile. Ve linkedin’de şimdiden tonla UX iş ilanı var. Geleceğin mesleklerinden biri olmasın bu UX?

Ford Explorer

Ford’un yeni CEO’su 2014 yılında Steelcase’den emekli olmuş. Ve aslında daha rahat bir hayat düşlemekteymiş. Michigan Üniversitesi’nde spor hocalığı yapmaya başlamış. Ne alaka demeyin, adamcağız biraz rahat nefes almak istemiş belli ki! Ama Bill Ford ne yapmış etmiş onu ikna etmiş. Önce Ford’un Smart Mobility bölümünün başına geçmiş Hackett. Ardından da şirketin CEO’su pozisyonuna atanmış. Jim Hackett’ın Ford’a getireceği yenilikleri ve üretime alacağı yeni modelleri şimdiden merakla bekliyoruz.

BENZER HABER

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI