Dünyanın En Önemli 5 Otomobil Müzesi

  
   Torik Yazarı                        

Müze denince akla hemen güzel sanatlar, resim, heykel geliyor değil mi? Sonra arkeoloji müzeleri, sinema, oyuncak, türlü türlü müze. Bu kadar çeşit arasında otomobil müzesi niye olmasın? Dünyada çok önemli otomobil müzeleri de var. İşte size en etkileyici 5 müze…

Cite de l’Automobile / Mulhouse

Fransa’nın Almanya sınırında yer alan şehri Mulhouse dünyanın en etkileyici otomobil müzesine ev sahipliği yapıyor. Bölgede doğmuş büyümüş Hans ve Fritz Schlumpf kardeşler tarafından kurulan müze özellikle Bugatti koleksiyonuyla dünyada eşsiz. Müze, dünyanın en büyük otomobil müzesi olmakla övünüyor. Haksız da değil. Müzede hepsi birbirinden önemli 400’den fazla otomobil sergileniyor. Peki bu müze nasıl oluşmuş? Schlumpf kardeşler Fransa’nın Alsace bölgesinde yün işiyle uğraşmış ve 1950’lerden sonra da bu sektörde en önemli firmalardan birine sahip olmuşlar. 1961’den itibaren, Fritz Schlumpf, ailesinden gizlice klasik otomobiller satın almaya başlamış. Çok kısa sürede 200 otomobillik inanılmaz bir koleksiyona sahip olmuş. İlk müze fikri 1960’ların sonlarında ortaya çıkıyor. Ama 70’lerin sonlarında Schlumpf kardeşler iflas ediyor. Borçları ödemek için bu muhteşem koleksiyon da satışa çıkıyor. Koleksiyon birkaç devlet kuruluşunun güçlerini birleştirmesiyle o zamanın rakamıyla 44 milyon franka satın alınıyor. Müzenin açılışı 1980. Müze 2006 yılında yeni binasına taşınıyor. Cite de l’Automobile 3 ana bölümden oluşuyor. İlk bölümde öncü modeller sergileniyor. İkinci bölümde 1918-1938 yılları arasında yenilikçi süreci gözler önüne seren modeller yer alıyor. Üçüncü ve son bölümse birbirinden lüks otomobillere ayrılmış. Eğer otomobil meraklısıysanız ne yapıp edin yolunuzu Mulhouse şehrine düşürün ve bu müzeyi gezin!

Museo Ferrari / Modena-Maranello

Adı üstünde Ferrari müzesi ya da müzeleri. Çünkü, birbirine 20 kilometrelik mesafede yer alan 2 ayrı müze söz konusu. Maranello’daki müze muhteşem bir Ferrari koleksiyonunu ziyaretçilere sunarken Modena’da yer alan ikinci müze tamamen Enzo Ferrari’ye adanmış. Müzenin en önemli özelliklerinden biri Formula 1 yarışı üzerine her türlü bilgiyi veriyor olması. O kadar ki isterseniz bir F1 simülasyonu yaşayabilir, pit-stop ekibine dahil olup o lastikler o kadar kısa sürede nasıl değiştiriliyor olayının canlı tanığı olabilirsiniz. Bir de öyle zengin bir Ferrari Store var ki cüzdanı bırakmak işten bile değil!

Mercedes-Benz Museum / Stuttgart

16.500 metrekarelik muhteşem bir müze Mercedes müzesi. Stuttgart’ın en çok ziyaretçi çeken noktalarından. Müzede 150 kadar otomobil ve 1.500 kadar otomobil parçası sergileniyor. Müze birbirinden ilginç bölümlere ayrılmış. En çok ilgi çeken bölümlerden biri de Mercedes tasarım ekibinin nasıl çalıştığını gösteren bölüm.

Porsche Museum / Stuttgart

Öncelikle Porsche’ye yakışan bir müze binası sonra da spor araba denince akla ilk gelen markalardan biri olan bu Alman harikasının en güzel örneklerini sunan bir koleksiyon. Biraz müze binasından bahsedelim. Design’a her zaman öncelik veren Porsche markası müze fikri için de önceliği tasarıma verdi. 2004 yılında uluslararası bir yarışma açıldı. 170 proje içerisinden Viyana firması Delugen Meissl Architects’in projesi seçildi ve çalışmalara başlandı. 2009 Ocak ayında ziyarete açılan müze bodrum artı 2 kattan oluşuyor. Müzede 80 adet Porsche ziyaretçileri bekliyor.

LeMay America’s Car Museum / Tacoma Washington

Müzeler arasında en yeni olanı. 2012’de açılmış olmasına rağmen en iyi müzeler arasındaki yerini haklı bir şekilde almasını bildi. Adını dünyanın en büyük özel otomobil koleksiyonu sahiplerinden biri olan Harold LeMay’den alıyor. Müzede 350 kadar otomobil sergileniyor. Diğer müzeler gibi öğretici değil daha çok eğlendirici özelliği var. Amerikalılar da zaten bunu sevmezler mi? Müzenin en ilginç bölümlerinden biri NASCAR. Bu yarış hakkında bilmek isteyeceğiniz her şey burada. Bir sonraki bölümün adı; İngiliz İstilası. Bu isimden kastedilen, II. Dünya Savaşı sonrası gerçekten Amerika’yı istila altına almış olan İngiliz arabaları. Müzede bir de Mustang koleksiyonu var ki otomobillerle alakası olmayan birini bile etkilememesi imkansız. Ve bu koleksiyonun çok büyük kısmının bay LeMay’e ait olduğunu söylersek herhalde kıskançlıktan çatlarsınız. Evet bu otomobillerin büyük kısmı LeMay’in özel koleksiyonundan geliyor.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI