The Cranberries Veda Albümü Nisanda

  
   Torik Yazarı                        

The Cranberries’in solisti, bestecisi, şarkı sözü yazarı, yüzü, kısacası her şeyi, Dolores O’Riordan aramızdan ayrılalı bir yıldan fazla olmuş. 1971 doğumlu sanatçı Ocak 2018’de hayata gözlerini kapamıştı. Dolores’in ölümünün ardından The Cranberries grubu veda niteliği taşıyan ‘In the End’ adında son bir albüm çıkaracak. Albümde yer alacak şarkılardan biri olan ‘Wake Me When it’s Over’ Spotify’da yayınlandı.

Grup, 90’lı yıllarda ‘Zombie’, ‘Dream’ ve ‘Linger’ gibi parçalarla tanındı. Grubun ilk single’ı ‘Linger’ çıktığında Dolores sadece 18 yaşındaydı. 1993 tarihli ilk albümleri ‘Everybody Else Is Doing It, So Why Can’t We?’ bir başkaldırı gibiydi. Şarkı ismi olmayan albüm ismi 90’lı yılların gençleri için bir slogana dönüşüverdi; herkes yapıyor o zaman biz niye yapmayalım ki? Ama asıl bomba bir sonraki albüm ‘No Need to Argue’yla geldi. Daha ne olsun, Zombie bu albümde yer alıyordu.

Zombie’nin video klibi YouTube’da 1 milyara yakın izlenmiş. Grubun 7 albümü ve birkaç best of’u bulunuyor. Dolores O’Riordan 2007 yılında bir de solo albüm çıkardı. ‘Are You Listening’ isimli bu albümü ikinci bir solo albüm daha izledi, ‘No Baggage’ (2009). Bu iki solo albümün ardından grup tekrar bir araya geldi.

2016 tarihli bu fotoğraf grubun internet sitesinde yer alıyor

Grubu Dolores’siz devam ettirmek kolay olmasa gerek. 47 yaşında hayata gözlerini yuman şarkıcının daha yapacak çok bestesi, yazacak çok sözü vardı. Ancak Londra’da kaldığı otel odasında alkol komasına girerek küvette boğulma sonucu hayatını kaybetti. Arkasında 3 çocuk bıraktı. Tam da ünlü olmaya başladığı 1994 yılında Don Burton’la evlenmiş ve 20 yıl süren bu evliliğinden 3 çocuk sahibi olmuştu. Duran Duran grubunun tur menajeri olan Burton ile Dolores’in düğünleri de tam rock’n roll bir düğündü… Deri postallar, damada deri pantolon, geline şeffaf, çılgın ötesi bir gelinlik falan… Çiftin balayı da sıradan geçmedi doğal olarak. Aran Adaları’na kamp yapmaya giden çiftin çadırı bozulunca geceyi parkta bir bankın üzerinde geçirdiler. İkilinin ilk tanışmaları The Cranberries ile Duran Duran’ın beraber çıktıkları bir turnede oldu. Dolores’in neredeyse iki katı bir cüssede olan Don Burton genç İrlandalı’dan hoşlandığını belli etti. Dolores “inanmıyorum, benden mi hoşlanmış” diye düşündüğünü çok net hatırlıyor. O sırada ayağında Doc Marteens’ler varmış ve saçı sıfır numara kazılıymış. “Sıradan sarışınlardan hoşlanacak bir tip” diye düşünmüş sonradan 20 yıl boyunca kocası olacak Burton hakkında. Böyle başlayan ilişki rock dünyasında örnek gösterilen bir ilişkiye dönüşmüş. “Hayatın amacının ünlü olmak değil keyif almak olduğunu gösterdi bana” diyor Dolores eski kocası hakkında ve “o benden bile daha çılgın” diye ekliyor.  20 yıllık evliliğin ardından çift 2014’te boşandı. Dolores’in boşanmayı atlatmayı pek başardığı söylenemez. İntihara teşebbüs ettiğini itiraf eden İrlandalı şarkıcının başı polisle de derde girdi. Çiftin çocukları Taylor, Dakota ve Molly babalarıyla birlikte Kanada’da yaşıyorlardı.

Dolores O’Riordan, 1989’da kurulan gruba bir yıl sonra dahil olmuş, gördüğü bir şarkıcı aranıyor ilanına başvurarak The Cranberries’e katılmıştı. Grubun eski solistinin yerini Dolores’in almasıyla grup farklı bir kulvara geçti. Gitarda Noel Hogan ve basta Mike Hogan kardeşlerle davulda Fergal Lawler’dan oluşan grup 30 yılda hiç değişiklik geçirmedi. Dolores’in 2018 başındaki ani ölümü zaten son albümlerinde (Roses, 2012, Something Else, 2017) eski başarıyı yakalayamayan grubun da artık sonunu getirdi. Nisan ayında yayınlanacak ‘In the End’ albümü indie rock’un en önemli gruplarından birinin de sonunun ilanı oluyor bir yerde. Özleyeceğiz onları…

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI