Talk Talk’un Solistinden Erken Veda

  
   Torik Yazarı                        

1980’lerin popüler gruplarından Talk Talk’un solisti ve kurucusu Mark Hollis 64 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Twitter ve instagram’da bu erken vedayla ilgili paylaşımlar oldu. Grubun basçısı Mark Webb şok olduğunu söyledikten sonra onun müzik konusunda bir dahi olduğunu söyledi. Duran Duran grubundan Simon Le Bon 1982 yılında beraber konser verdikleri Talk Talk’un solisti için “Ne kadar yetenekli olduğu hep hatırlanacak ve yaptığı müzik sonsuza kadar kalacak” diye yazdı.

Talk Talk 80’lerin başında üst üste hitler çıkarmıştı. Bu parçalardan en başarılı olanlar 1980 tarihli grupla aynı adı taşıyan ‘Talk Talk’ ve 1982’de çıkan ‘It’s My Life’ ve ‘Such a Shame’.

80’lerin ikinci yarısında da aktif olan ve albümler çıkaran grup aynı başarıyı sürdüremedi ve 1992’de dağıldı. Mark Hollis müzikten kopmadı ve 1998’de kendi adını taşıyan bir solo albüm çıkardı. Müzikalite olarak Talk Talk tarzını anımsatan albüm enstrüman kullanımı konusunda daha akustikti. Bu albüm, Hollis’in müzikle olan son ilişkisi oldu. 1955 Londra doğumlu olan Hollis son 20 yılı müzik sektöründen uzakta geçirdi. “Bir notayı çalmak için nedenin yoksa çalma” diyecek kadar filozof bir müzisyendi. Arkasında güzel parçalar, unutulmaz konserler ve plakçı dükkanı vitrinlerini süsleyen plaklar bırakarak gitti. It’s My Life’ın Montreux Caz Festivali’ndeki canlı kaydının ardına bir de yıllar sonra No Doubt grubunun yaptığı cover’ını koyalım…

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI