Led Zeppelin, Bob Marley, David Bowie’nin Kayıtlarının Yapıldığı Masa Satışa Çıkıyor

  
   Torik Yazarı                        

Led Zeppelin’in ünlü albümü, Stairway to Heaven, 1971 yılında işte bu kayıt masasında kaydedilmiş. Aynı şekilde Bob Marley, David Bowie, Rolling Stones albümleri de bu masadan geçmiş. Yani bu kayıt masası dünya müzik tarihinin canlı bir şahidi bir yerde.

 

İşte bu kayıt masası İngiliz Bonhams müzayede evi tarafından satışa çıkarılıyor. Müzayede 11 Aralık’ta. Müzayede evinini yetkililerinden Claire Tole-Moir kayıt masası için “İngiltere’nin modern kültür tarihinin bir parçası” diyor. Haksız da değil.

Biraz da meraklıları için, bu kayıt masası hakkında bilgi verelim. Helios Electronics tarafından imal edilen bu masa aslında iki ayrı parçadan oluşuyor. İlk parça 1969 yılında Londra’daki Island Records firmasının kayıt stüdyosuna kurulan masa. İkinci parçaysa 1973 yılında gitarist Alvin Lee’nin sahibi olduğu Hook End Manor Studio’ya kurulan masa. Bu iki masa da uzun yıllar kullanıldıktan sonra depoya kaldırılmış ve neyse ki Elvis Costello ile Chris Difford tarafından alınıp tekrar kullanılmaya başlanmış. İkili bu masayı kendi açtıkları Helios Centric stüdyosuna yerleştirmişler. İki masadan tek bir masa çıkaran da onlar. Bu masa yine boş durmamış. Günümüz sanatçıları Keane, Paul Weller ve Dido gibi isimler bu masada kayda girmişler.

Dido bu masada kayda giren yeni sanatçılardan sadece bir tanesi

1969-2018… Hatta satışın 11 Aralık’ta yapılacağını düşünürsek neredeyse 2019 ve neredeyse 50 yıl… Bu efsane kayıt masası yeni sahibini bekliyor.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI