20 Müthiş Tek Çekim Müzik Klibi

  
   Torik Yazarı                        

Müzik klibi çekmek müzisyenler için halihazırda zorlu bir iş iken, kimileri bunu daha da zor hale getirip kliplerini tek çekimde gerçekleştirmeyi tercih ediyorlar. Bu kliplerin bazıları karmaşık yapısıyla hayrete düşürürken, bazılarıysa zekice fikirleriyle büyülüyor. Şimdi gelin sizin için seçtiğimiz en iyi 20 tek çekim müzik klibine göz atalım.

1OK GO – Upside Down & Inside Out

Tek çekim müzik kliplerinin üstadı olan grup, şarkılarından çok çektikleri kliplerle tanınıyor. İlk çektikleri kliplerinden bu yana içeriklerini hep daha da kompleks ve yaratıcı hale getiren grubun 2016’da yayınlanan “Upside Down & Inside Out” adlı şarkının klibi yerçekimsiz ortamda, bir uçağın içinde geçiyor. Bize de bu eğlenceyi izlemek düşüyor.

2Kylie Minogue – Come Into My World

Tek çekim müzik klipleri ile adından sıkça söz ettiren ünlü yönetmen Michel Gondry’nin yönettiği 2002 yapımı bu müzik klibinde Kylie Minogue’u Paris sokaklarında yürürken görüyoruz. Fakat bir farkla; Kylie her turunda klonlanıp çoğalıyor ve klibin sonunda 4 farklı Kylie’yi aynı anda izliyoruz! Tek çekim video tarihinde devrim yaratan bu klip kesinlikle ilgiyi hak ediyor.

3Bruno Mars – The Lazy Song

2011’de yayınlanan klip Youtube’da tam 1 milyar 275 milyon kere izlenmiş durumda. Şarkının promosyonu için harcanması düşünülen meblağ da böylece birkaç maymun maskesi ile kotarılmış! Bu çok sevilen klibin çekimi toplam 2 gün sürmüş ve 12 farklı çekim yapılmış. Böyle eğlenceli bir şarkıya da böyle eğlenceli bir klip yakışmış.

4Kiesza – Hideaway

Ülkemizde de oldukça popüler olan şarkının klibinde Kiesza’yı Brooklyn sokaklarında yürüyüp dans ederken izliyoruz. 2014’te yayınlanan klip, aynı yıl MTV Video Müzik Ödülleri’nde “En İyi Koreografi” ödülüne aday gösterildi. Kiesza’nın kardeşi tarafından çekilen klipte, Kiesza’yı bir kaburgası kırık olduğu halde mithiş bir dans performansı sergilerken izliyoruz.

5The Black Keys – Lonely Boy

2011 yılında yayınlanan klip çok ses getirmişti. Çekim için 40 kişilik bir ekiple çalışan grup, çekimin iki farklı versiyonunu da beğenmemiş, yalnız güvenlik görevlisinin dans ettiği videoyu beğenmiş ve tüm klibin bu danstan oluşmasını istemişlerdi. Güvenlik görevlisi Derrick T. Tuggle, Ucuz Roman’dan ilham aldığı dansını tek çekimde gerçekleştirerek oldukça ilginç bir performansa imza attı.

6Chet Faker – Gold

2014 yılında yayınlanan klipte bir anayolda geceyarısı paten kayıp, etkileyici bir koreografi ile dans eden kızları izliyoruz. Hiro Murai tarafından Los Angeles’ta çekilen klibin çekimleri tam 14 saat sürmüş. Chet Faker bir röportajında klip için “Eğer bu fikir Hiro’dan gelmese asla böyle bir işe kalkışmazdım” ifadesinde bulunmuş.

7Metronomy – Love Letters

2014’te Michel Gondry’nin yönetmenliğini yaptığı bir müzik klibi daha; “Love Letters”. Klipte grup performansını gerçekleştirirken onları altıgen bir kutunun dışından izliyoruz ve kamera kutunun etrafında 360 derece döndükçe grup farklı senaryoların içine dahil oluyor. Bu eğlenceli ve perspektif oyunlarıyla dolu klibin şarkısı da bir o kadar coşkulu.

8OK Go – The Writing’s on the Wall

Baş döndürücü bir OK Go klibi daha. 2014 yılında yayınlanan “The Writing’s on the Wall” klibi tam 20 optik illüzyondan oluşuyor. Klibin planlanması yaklaşık 2 ay sürerken, çekimler 65 defa tekrarlanmış. Grup üyeleri (kendileri aynı zamanda klibin yönetmenleri), klip için geometrik perspektif yerleştirmeleri ile ünlü, İsviçreli sanatçı Felice Varini’den ilham almışlar.

9Robyn – Call Your Girlfriend

2011’de yayınlanan, İsveçli pop yıldızı Robyn’in “Call Your Girlfriend” adlı şarkısının klibinde Robyn’i tek başına bir stüdyoda dans ederken izliyoruz. Klip öylesine etkili ki, Billboard dergisinin deyimiyle; “çok yalın ve başka yöne bakmak imkansız”. Şarkı, 2012 Grammy Ödülleri’nde “En İyi Dans Şarkısı” ödülüne de aday olmuştu.

10Vampire Weekend – Oxford Comma

2008’de yönetmen Richard Ayoade tarafından çekilen klipte grubun vokali ve aynı zamanda gitaristi olan Ezra Koenig’i bir çiftlikte yürürken görüyoruz. Arka fonda da bir film ekibi film çekiyor ve ilgisiz sahneler yürüyüşün arasına dahil oluyor. Rastgele ilerleyen ama ilgi çekici bir klip.

11Green Day – Redundant

1998 yılında yayınlanan klip, Zbigniew Rybczyński’nin Oscar ödüllü kısa filmi Tango’dan esinlenerek çekilmiş. Klipte bir odanın içinde çalan grup üyelerini ve evin içine girip çıkan diğer insanların tekrarlayan bir şekilde aynı şeyleri yapmalarını izliyoruz, ta ki biri rutini bozana kadar…

12George Michael – Flawless

2004 yılında George Michael tarafından çekilen klibin başında bir otel odasında yalnız bir adam görüyoruz. Şarkının ritmi arttıkça odaya giren insanlar da artıyor ve hepsi sanki diğeri yokmuşçasına dans ediyor. Klibin ortasında hep birlikte bir koreografi gerçekleştiriyorlar. Sonunda ise herkes odayı terk ediyor ve adam tekrar yalnız kalıyor. Yapısal olarak Green Day’in “Redundant” adlı şarkısının klibini anımsatsa da, özgünlüğünü korumayı başarıyor.

13GusGus – Airwaves

İzlandalı elektronik müzik grubu GusGus’un 2014 yılında siyah beyaz olarak çekilen klibi, vokalin yakın plan yüz çekimi ile açılıyor. Sabit kamera ile çekilen klip ilerledikçe müthiş ışık oyunları monochrome bir ziyafet sunuyor.

14Radiohead – No Surprises

1998 yılında Grant Gee tarafından çekilen klipte, Thom Yorke’un yüzünü bir camın arkasından yakın plan olarak görüyoruz. Cam yavaş yavaş suyla dolmaya başlayınca bunun Thom Yorke’un kafasına geçirilmiş astronot başlığı tarzı bir fanus olduğunu anlıyoruz. Başlığın üzerinden ters bir şekilde şarkının sözleri akıyor. Fanus tam olarak suyla dolduktan sonra Yorke yaklaşık 1 dakika boyunca suyun içinde hareketsiz ve nefessiz kalıyor.

15James Blunt – You’re Beautiful

2005 yılında Brandon Smith tarafından çekilen klipte, James Blunt’ı soğuk ve karlı bir tepede, şarkıya uygun bir şekilde, yavaş yavaş eşyalarını üzerinden çıkarıp yere dizerken görüyoruz. Sonunda ise tepeden aşağı denize atlıyor Blunt. Şarkı çıktığı dönem büyük bir ilgi toplamış, hatta 2007 Grammy Ödülleri’nde “Yılın Şarkısı” ve “Yılın Albümü” kategorilerinde aday olmuştu.

16Travis – Selfish Jean

2007 yılında Amerikalı komedyen Demetri Martin tarafından çekilen klipte, Martin aynı zamanda üzerine geçirdiği 19 tişört ile kamera önünde de yer alıyor. Üzerinde şarkının sözleri bulunan tişörtleri, şarkı ilerledikçe yavaş yavaş çıkartan Martin aynı zamanda şarkının gidişatına göre kendi etrafında dönüp, dans ediyor.

17Goldfrapp – Happiness

2009 yılında çekilen klipte beyaz takım elbise giymiş genç bir erkeğin tüm klip boyunca zıplayarak sokaklarda mutlu bir şekilde dolaşmasını izliyoruz. Londra’da çekilen klipte Alison Goldfrapp’in kendisini de pek çok farklı tipte görüyoruz.

18 OK Go – Here It Goes Again

Bir kez daha OK Go. 2006 yılında yayınlanan “Here It Goes Again” adlı şarkının klibinde grup bu sefer yürüyüş bantları üzerinde eşsiz bir koreografi sergiliyor. Bıkmadan usanmadan 17 kez tekrar çekilen klibin 2007 Grammy Ödülleri’nde “En İyi Müzik Klibi” ödülünü alması hiç de tesadüfi değil. Klip aynı zamanda OK Go’yu dünyaya tanıtan klip olma özelliğini de taşıyor.

19Cibo Matto – Sugar Water

1996 yılında Michel Gondry tarafından çekilen klipte, ikiye ayrılmış ekranda iki farklı kadını izliyoruz. Kadınların hareketleri ve akışları aynı olsa da, ekranın sol tarafı baştan sona ve ileri doğru akarken, ekranın sağ tarafı sondan başa ve geriye doğru akıyor. Anlaması bile karışık olan bu klibi çekmeyi düşünemiyoruz bile.

20Matt & Kim – Lessons Learned

2009 yılında Taylor Cohen ve Otto Arsenault tarafından “Lessons Learned” adlı şarkıya çekilen sansasyonel klip, Matt ve Kim’in New York’un dünyaca ünlü Times Meydanı’nda tamamen soyunarak yürümesini ve hatta polisler tarafından yakalanmasını konu alıyor. 2009 yılında MTV Video Müzik Ödülleri’nde “Dönüm Noktası Video” Ödülü’nü alan klip aynı zamanda Erykah Badu’nun “Window Seat” adlı şarkısının klibine de ilham oldu.

Erykah Badu – Window Seat

21Bonus: Candan Erçetin – Hangi Aşk Adil Ki

Tek çekim klibi sadece yabancı sanatçılar yapıyor değil ya! İşte ülkemizin en önemli sanatçılarından Candan Erçetin’in 1995 yılında İstiklal Caddesi’nde çektiği o meşhur klip.

https://www.youtube.com/watch?v=Eg1bALSMGUE

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI