Turistlerin Uzak Durduğu Ülkeler

  
   Torik Yazarı                        

AskReddit’in son başlıklarından biri buydu işte. Turistler hangi ülkelerden ve neden uzak duruyorlar? Liste ilginç…

1İsveç-Norveç-Danimarka

Çünkü hayat pahalı, hem de çok pahalı! Turistler İskandinav ülkelerini pahalı buluyormuş. Bu ülkelerin bir diğer eleştiri konusu da yenilecek pek bir şey bulunamaması. Hem aç kalıyor insan hem de her şey pahalı. Yoksa fotoğraftaki Stockholm’ü merak etmeyen gezgin olur mu? Olmaz… Hele bir de Kuzey Işıkları var ki görmeye değer tabii.

2İtalya

Foto: Dolce e Gabbana

 

Gürültülü. İtalyan filmlerini düşünün. Hep bir ağızdan konuşan, konuştuklarını el kol hareketleriyle destekleyen İtalyanlar… Bu kadar konuşkan bir halk az konuşan, her kelimesini tartarak söyleyen, değil el kol hareketleri, yüzünde bile en ufak bir mimik olmayan Almanlar, Kuzey Avrupalılar ve ‘donuk’ Amerikalılar için tam bir cehennem. Bu durumu en iyi anlatan da ünlü İtalyan lüks giyim markası Golce e Gabbana’nın reklamları.

3Mısır-Fas

Cinsel taciz. Pazar yerleri, rengarenk dükkanlar, toprak işleri, halılar, kilimler, örtüler… Turistlere cazip gelen bir çok şey. Yukarıdaki Marakeş fotoğrafında kendini kaybetmeyecek Avrupalı turist var mıdır? Üstüne deniz, kum, güneş, güzel tesisler. Ama işte şu turist kadınları taciz etme durumu yok mu? Turistlere illallah dedirtiyormuş!

4Çek Cumhuriyeti-Yunanistan-Romanya-Türkiye

Kabalık. Yunan adalarından birinde çekilmiş yukardaki fotoğraf ne kadar çekici, değil mi? Ama işte şu kabalık işi her şeyi berbat ediyormuş. Bu ülkeler arasında bizi de saymış ankete katılanlar. Komşumuz Yunanistan ve bir diğer Balkan ülkesi Romanya’yla birlikte kabalıkta yarışıyormuşuz. Bir de Çekler. Kaba mıyız sahiden? Eh, tersini söylemek çok da kolay olmasa gerek sanki. Havaalanındaki taksi şoförlerinden saymaya başlayalım…

5Kanada

Çok soğuk. Kanada deyince akla ilk olarak kar geliyor. O kadar yani! Sahiden kış aylarında o kadar soğuk ki adamlar Montreal’de resmen bir de yeraltı şehri inşa etmişler. Kar, buz, fırtına… Artıyı görmeyen dereceler. Evet turistler için en azından yılın yarısında Kanada’dan uzak durmakta fayda var. Ama doğal güzellikler olarak da pek eşi benzeri yok açıkcası.

6Çin

Tuvaletler. Ulaştırma. Dile kolay 1,5 milyar insan. ‘Çin ordusu’ tabiri gibi, her yer insan. Sosyal medyadaki havuz, plaj fotoğrafları efsanedir örneğin… Bir de imkanlar Avrupa ülkeleri düzeyinde olmayınca… Özellikle ulaştırma büyük dert. Üstelik Çin’deki iç hat seferi yapan havayolları da maalesef dünyada en az güven veren havayolları. Buna bir de tuvaletlerin durumunu ekleyin. Böğğğ. Hoş biz de tuvaletlerin durumu konusunda ilk üçe gireriz herhalde!

7Hindistan-Endonezya-Filipinler

Pislik. Babası pilot olan bir kız arkadaşımız, bundan yıllar önce, Hindistan’a uçan babasına eşlik etme gafletinde bulunmuştu da şehrin kokusu bir yıl burnundan çıkmamıştı. Bir diğer yakınımız uluslararası önemli bir şirketin Hindistan ofisinde bir doğum günü kutlamasına denk gelmişti de pasta dilimini şak diye eline tutuşturmalarını her ortamda anlata anlata bitiremedi. Tabak yok, çatal yok, kremalı, yapış yapış pasta dilimi direk olarak ele… Neyse. Bir de Hindistan’da aynı nehirde bir yandan yıkananlar, bir yandan çamaşır yıkayanlar, bir yandan ölülerini yakanlar ve üstüne onlarca inek… Her turistin midesine göre olmadığı kesin.

8Japonya-Güney Kore

Lost in Translation, 2003, Sofia Coppola

Acayiplik. ‘Lost in Translation’, 2003 tarihli nefis bir film. Kendini Japonya’da bulan bir Amerikalının (Bill Murray) tek kelime anlamadan ‘zombi’ gibi Tokyo sokaklarında dolanmasını unutmak ne mümkün? İşte turistler de aynen Bill Murray gibi hissediyorlarmış kendilerini. Alfabe farklı. Daha önemlisi yaşam farklı!

Benzer Haber

Santorini’deki Eşekler Şişman Turistlerden Çok Çekiyor

https://www.torik.tv/yasam/196-ulkeyi-gezdigini-one-suren-bir-amerikali-kadin/

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI