Sağlıklı Olduğu Kadar Tehlikeli de Olabilecek 10 Besin

  
   Torik Yazarı                        

1Dondurma

Kalori olarak diğer tatlılara göre düşük olduğu için diyetlerde tavsiye edilen bir tatlıdır. Üstelik kalsiyum ve protein içerir. Ancak süt yerine süt kremasıyla yapılan marketten aldığınız hazır dondurmalar çok kolay kilo aldırır ve yağlanmaya sebep olur.

2Kuruyemiş

Kuruyemiş atıştırmayı kim sevmez? Hele biz Türkler! Tamam, vitamini fazla ama aynı zamanda kalorisi de. İhtiyaç kadar yemekte fayda var. fazlası direk yağa dönüşüyor. Aman dikkat!

3Kahve

En iyisi Türk kahvesi ya da içine binbir türlü şey katılmamış, katışıksız kahveler. Niye mi? Zincir kahvecilerde sipariş ettiğiniz, söylemesi bile üç satır süren kahvelerde şurup, aroma ve bolca krema bulunuyor. Eh, krema demek kilo demek…

4Esmer Pirinç

Bildiğimiz, anneannelerimiz pirincinin yerine esmer pirinç kullanmaya başladınız. Çünkü lif oranı yüksek, değil mi? Tamam lif oranı daha fazla ama içerdiği karbonhidrat aynı. Yani bir tabak beyaz pirinçte ne kadar karbonhidrat varsa bir tabak esmer pirinçte de yaklaşık aynı oranda karbonhidrat var. Tabakları küçültmek tek çare sanki.

5Mısır Gevreği

Kahvaltıda peynir, ekmek, zeytin yerine bir tabak mısır gevreği yemeğe başladınız. Tamam da mısırdaki şeker oranı yüksek, onu ne yapacağız? En iyisi şeker oranı en az olan mısır gevreklerini seçmek. Markette kutuları incelemeye başlayın!

6Somon

Omega 3 diye diye hayatımız zehir oldu, vallahi. Herkes Omega 3 peşinde. Somondaki Omega 3 oranı da başka hiçbir balıkta yok. İyi hoş da bu balıktaki yağ oranı da kolay, kolay başka hiçbir balıkta yok. Bizden hatırlatması.

7Galeta

Şık mekanlarda çorba yanında bile galeta verilir oldu. Hemen hemen tüm diyet listelerinin vazgeçilmezi. Ama galeta da sonuçta karbonhidrat içeriyor. Dakika başı galeta kemirmek o kadar da sağlıklı bir şey olmayabilir.

8Avokado

Eskiden ne güzel yaşayıp gidiyorduk! Avokado falan bildiğimiz yoktu. Salata mı yapılacak domates, biber, taze soğan, keyfe göre roka, maydanoz biraz da zeytinyağı yeterliydi. Şimdi salataların içinde bile karşımıza avokado çıkıyor. Bakalım bir akıllı ne zaman çoban salatasına da katmaya kalkacak! Ama bu ilginç arkadaş tam bir yağ deposu. Ona göre…

9Keten Tohumu

Annenize falan keten tohumu demeyin onların bildiği tek keten, keten kıyafetler. Ama işte yeni beslenme modalarının gözü kör olsun, her öğünde keten tohumu çıkıyor karşımıza. Peki sadece bir tatlı kaşığı keten tohumunda 50 kalorilik yağ olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız da öğrenmiş oldunuz işte.

10Ananas

İşte size avokado gibi yemek kültürümüze sonradan dahil olmuş bir tropikal meyve daha, ananas. Ama ne yalan söyleyelim, ismi güzel! Vücuttaki suyun atılmasına yardımcı olduğundan birçok diyet listesinde önerilen bir meyve. Ama şeker oranı orta düzeyde. Yani tüketirken aşırıya kaçmamakta fayda var.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI