Mevsim Geçişlerinin Olmazsa Olmaz 3 Sorunu

  
   Torik Yazarı                        

Eylül ayına girdik, Sonbahar’ın o romantik ruhuna kendimizi kaptırdık gidiyoruz. O bunaltan sıcaklar bitti iyi güzel ama ‘mevsim geçişi’ sorunsalını unutmamak lazım. Metabolizmanın, ruh halinin bu geçişe kendini hazırlaması biraz uzun ve sancılı sürebiliyor.

1Depresyona En Meyilli Olduğumuz Dönemdeyiz. Kendini Dinleme…

Uzun süren tatilin bitmesi mi dersin, hiç hesapta yokken yağan yağmur mu dersin, bunların hepsi farkında olmadan ruh halimizi etkileyen süreçler. Kendimizi bıraktığımız anda o dipsiz depresyon çukuruna düşmemiz olası. Kendi kendimize “ortada bir sorun yok, sadece mevsimsel” ikazını sık sık yapmamız yararımıza olacaktır. Bu dönemde işten eve evden işe durumuna çok alışmamak gerekiyor. Farklı ortamlara girmek, ahmak ıslatan yağmurların üstüne üstüne gitmek şart. Bir de bol bol çikolata tabii.

2Regl Düzensizliği Sorununu Kafana Takma

Bu geçişle birlikte hormonlarda yerinde durmuyor tabii ki. Nasıl aşırı sıcak havalarda bir düzensizlik yaşanabiliyorsa mevsim geçişlerinde de yaşanıyor. Biliyoruz ki senede 2 defa regl düzensizliğinin yaşanması zaten çok normal. Süreçte anormale kaçan bir durum varsa bir doktora gitmeniz gerekiyor tabii ki orası ayrı. Sakin olmaya bakın, hormonlarınızı biraz kendi haline bırakın.

3Etlerin Çekilmeden, Gözlerin Yaşarmadan Önlemini Al

“Bir üşüme geldi, etlerim de çekiliyor sanki… Ay hapşıracağım.” Hoş geldiiin nezle, biz de seni bekliyorduk. Gribin gelmesini beklemeden önce güzelce önlem almak şart. Vitamin takviyesi, bağışıklık sistemini güçlendirici doğal içecekler ya da toplu taşımalardan sonra elimizi kolumuzu sileceğimiz bir antibakteriyel jel… Alın, yapın bunları. Yapmadıysanız da lütfen  “Bir çorba yapacak sevgilim bile yok” temalı paylaşımlarınızı veya kolunuzda serumla çekindiğiniz fotoğraflarınızı story’lerimizde görmek istemiyoruz. Neyse büyük konuşmayalım yine de belli olmaz. Mevsim geçişi, hormon dedik o kadar sonuçta…

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI