Kanserden Korunmak İçin Şunlardan Uzak Durun

  
   Torik Yazarı                        

Dünya Kanser Araştırmaları Kuruluşu (The World Cancer Research Fund- WRCF) bir araştırma yayınladı. Bu araştırma son yıllarda yayınlanan en kapsamlı araştırma. Kuruluş, kanser riskini azaltmak için bir plan sunuyor. İşte WRCF’e göre kanserden uzak durmak için uyulması gerekenler.

1İşlenmiş Eti Kesin

Rapor İngiltere çıkışlı olduğu için işlenmiş et olarak ‘bacon’ gösteriliyor doğal olarak. Hani şu özellikle Anglo Saksonların sabah kahvaltılarında masalarından eksik olmayan domuz pastırması. Kesinlikle yemeyin deniyor raporda. İşlenmiş et denince buna sosis, salam ve bizim sucuk, pastırma da giriyor tabii.

2Alkol Almayı Bırakın

WRCF, “kanserden sakınmak için alkol tüketmeyi kesmek en iyisi” diyor. Kuruluşun raporunda alkol tüketiminin 6 çeşit kansere neden olabileceği belirtiliyor. Bunların başında da göğüs ve karaciğer kanserleri geliyor. WRCF’in direktörü Dr. Giota Mitou bir içeceğin kanser riski taşımaması için 2 şeyi içermemesi gerektiğini söylüyor. Bunlar alkol ve şeker.

3Şekerli İçeceklerden Uzak Durun

Raporu hazırlayan bilim adamaları içinde şeker olan her türlü içecekten uzak durulması gerektiğini belirtiyor. Şekerli içecek deyince içine kola, Fanta, her türlü gazoz, her türlü meşrubat giriyor. Sadece ve sadece su içmek kansere yakalanma riskinizi %40 azaltıyormuş.

4Sağlıksız Yaşam

Yine aynı rapora göre sağlıksız yaşam tarzı yüzünden kanser vakalarının 2035 yılına kadar %35 artacağı varsayılıyor. Yine raporun sayfalarına dönecek olursak; “son 10 yılda artan aşırı kilo ve obezitenin kanser riskini arttırdığı yönünde elimizde önemli veriler var” deniliyor raporda. “Giderek yaygınlaşan Avrupai yaşam (westernized lifestyle) tarzı 2035 yılına gelindiğinde her yıl karşımıza çıkacak yeni kanser vakası sayısını 35 milyon gibi bir rakama çıkaracak”.

5Obezite

Aşırı kilo ve obeziteye bağlı gelişen kanser türü sayısı raporda 12 olarak veriliyor. Bu sayı 10 yıl önceye göre 5 fazla. Giderek daha çok tür kanserin fazla kilolarla bağlantısı kuruluyor. Raporda, obeziteye sebep olan etkenlerin başında da günümüzün hastalığı ‘ekran bağımlılığı-screen time’ gösteriliyor. İngiltere’de, önümüzdeki 10 yıl içinde obezitenin, kanser sebepleri sıralamasında sigara tüketimini geçeceği tahmin ediliyor.

6Sigara İçmeyin

Artık bu maddenin yeni bir rapora girmesine gerek var mı bilemedik. Birçok kanser türünün birinci sebebi olarak sigara içme alışkanlığı görülüyor. 2018’de kansere yakalanma sebepleri sıralamasında obezitenin önünde birinci sırada.

Bu rapor WRCF tarafından Viyana’da düzenlenen ‘European Congress on Obesity-Avrupa Obezite Konferansı’nda sunuldu. Raporda iyi bir yaşam için neler yapılması gerektiği de özetlenmiş: doğru kiloda olun, bol hareket edin, her gün mümkün olduğunca farklı besinlerle beslenin, meyve ve sebze yemeğe özen gösterin.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI
  1. […] Kanserden Korunmak İçin Şunlardan Uzak Durun […]