Günlük Hayatta Daha Mutlu Hissetmenizi Sağlayacak 7 Madde

  
   Torik Yazarı                        

1Hiçbir Sıkıntı Sürekli ve Sonsuza Kadar Sürmez Bunu Unutma

Başımıza bizi üzecek veya öfkelendirecek bir olay geldiği zaman kendimizi sanki hiç gitmeyecek bir sıkıntı bulutunun altında hissediyoruz. O bulut yağmur da dökecek elbet ama güneşli havalarda ortadan kaybolacak. Aradan belirli bir süre geçtikten sonra o sıkıntı bulutlarını komik şekillere bile benzetmeye başlayabiliriz. Unutmamak gerekiyor ki yaşanılan her trajedi zamanla yoğuruldukça bir tecrübe olarak dönüyor insana. Yanlış yapmaktan, üzülmekten, korkmaktan korkmamalı bu yüzden. Her duygunun bir ruhu var unutma!

Sana Mutluluk Veren Şarkıları Listele

Defterinde veya telefonunda oluşturduğun bir müzik listen olsun. Ve o listede her zaman seni daha iyi hissettiren şarkılar yer alsın. Kendini bir filmin içinde gibi hissetmekten çekinme. Fon müziğin ne kadar neşeli olursa senaryo da o kadar pozitif ilerler.

Sana Kendini Yalnız Hissetirmeyecek Dostlar Biriktir

Zaman, mekan, mesafe önemli değil. Gerçek bir dost ne yapar ne eder hiçbir zaman seni yalnız hissettirmez. Çevrende çok fazla arkadaşının olması önemli değil. Güzel anlar biriktirebileceğin sağlam dostlukların olsun yeter. Telefon rehberinde o hep ilk sırada olan dostun için bile iyi hissedebilirsin kendini. Ben ne kadar şanslıyım ki hiçbir zaman yalnız hissetmeme fırsat vermeyecek dostlar biriktirmişim diyebilirsin.

2Sabahları Kalkman gereken Saatten Daha Erken Kalkmaya Çalış

İşlerini ucu ucuna yetiştirmeye çalışma. Mesela sabahları işe veya okula gitmeden önce kalkman gereken saatten biraz daha erken kalk. Müziğini aç, çayını demle ya da her zaman hızlı hızlı geçtiğin sokaklardan yavaş yavaş geç. Belki o sokaklarda fark edemediğin güzellikler görürsün. Belki hala mahallende o kendi halindeki ufak kahve dükkanının kahvelerinin ne kadar güzel olduğunu keşfetmemişsindir.

3Kendine Zaman Ayır

Kendine ayırdığın bir zamanın olsun. Yalnız kalmaktan hoşlanmam deme, her insanın zaman zaman yalnız kalmaya ihtiyacı vardır. Uzun yürüyüşler yap, vapura binme şansın varsa keyfe keder bin, Kadıköy’den Beşiktaş’a geç. O güzel vapurların güzel de çayları, tostları olur. Bir yandan manzaranı izle bir yandan çayını iç. Bakma, gör. Gerçek anlamıyla yaşamanın ne demek olduğunu keşfet.

4Belirli Aralıklarla Doğayla Başbaşa Kalmaya Çalış

İnsanın doğaya ait olduğunu asla unutmamak gerekiyor. Beton yığınlarına ait değiliz ve bunu fark edip ara ara bedenimizi ve ruhumuzu şehirlerden, binalardan ve bu engel olunamaz keşmekeşten uzaklaştırmamız gerekiyor. Çıplak ayaklarla çimlere basmak, ellerimizle toprağı eşelemek ve o temiz havayı içimize çekmek için vakit yaratmak şart.

5Aşık Olmaktan Çekinme

Günlük hayatın kargaşasından o en kutsal ve güzel duyguyu ötelemeyi alışkanlık haline getirir olduk. Aşkı da ötelersek niye yaşıyoruz ki zaten, öyle değil mi? Aşk ayakta durmayı güçlendirir, adrenalini her zaman daha yüksek tutar. Herkesin hayatında bir duyguya ayıracak vakti ve yeri vardır aslında. Aşk demek bolca düşünce mesaisi demek biliyoruz ama düşüncelerin de en güzeli değil midir? Ne onunla olur ne de onsuz olur. Bulduysanız gerçekten bu mesaiyi ayırabileceğiniz bir insan doya doya düşünün onu. Müziğiniz çalmadığı zamanlarda hayatınızın ritmini en yüksekte tutacak şey aşk olacaktır.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI