Bu Sıcak Havalarda Nasıl Yapsak da Uyusak?

  
   Torik Yazarı                        

Sıcak, çok sıcak, sahiden de sıcak… Gündüzleri bir şekilde üstesinden geliniyor da gece oldu muydu uyuyabilmek ne mümkün! Peki ne yapmalı? İşte size birkaç öneri…

1Pencereler

Gündüz pencereleri açmak yarardan çok zarar veriyor evin ısısına, bizden söylemesi. Asıl yapılması gereken gün boyu pencereleri kapalı tutarak evin daha da ısınmasını engellemek ve gece olup hava biraz serinlediğinde pencereleri açarak evi serinletmek.

2Elektrikli Ev Aletleri

Evdeki tüm elektrikli ev aletlerini mümkünse kapatın. Çünkü elektrik demek enerji demek enerji demek sıcaklık demek.

3Pike

Pikenizi yatmadan yarım saat önce buzdolabına koyun. Tabii önce dolabınızda ona bir yer ayırın. Hatta fazla yer ayırabiliyorsanız, kocaman bir buzdolabınız varsa eğer, yastığınızı bile koyabilirsiniz. Oh, şöyle serin, serin…

4Ayrı Yatak

Evliler hemen boşansın demiyoruz, yanlış anlamayın. Ama bu sıcak yaz ayları boyunca, ayrı yataklarda yatmakta fayda var. Sonuçta insan vücudu da sıcaklık üretiyor. Yanınızda yatan dünyada en sevdiğiniz kişi bile olsa bu sıcaklarda çekilmez!

5Acılı

Adanalıların bir bildiği olmalı, değil mi? Gerçekten de acılı yiyecekler insanı terlettiği için vücut ısısını da düşürür. Artık acı biber mi yersiniz, acılı turşu suyu mu içersiniz o size kalmış. Yine de yatmadan önce Adana dürüm yemek pek akıllıca olmayabilir. Sıcaktan kaçacağım derken midemize kötü davranmayalım, değil mi?

6Su Torbası

Böbrek taşı olanlar iyi bilir. O acayip acı başladığında en iyi çare sıcak su torbasını ağrıyan böbrek veya mesane yolunun üstüne koymaktır. O torbalara illa sıcak su konacak değil ya! Bu sıcak havalarda torbalara buz gibi su doldurun, yatağa öyle girin. Yan etki olarak karnı üşütmek de var, ona göre…

7Vücut Kremi

Yatmadan hemen önce aloe vera içeren bir vücut kremi sürün. Kremi gündüzden buzdolabına koymayı da unutmayın. Teninizde bir serinlik hissedeceksiniz.

8Dubleks Evler

Eviniz iki katlıysa (tabii seçtiğimiz görseldeki kadar muhteşem olmasına gerek yok) yaz ayları boyunca alt katta yatmaya çalışın. Yatak odanız üst katta olsa bile, alın yastık yorganı tutun alt katın yolunu. Unutmayın sıcak hava yükselir, o yüzden de üst katlar daha sıcak olur!

9Soğuk Duş

Yatağa girmeden soğuk duş almak da bir başka çözüm yolu. Ama çocukluktan beri ‘aman evladım içine atlet giy yoksa hasta olursun’ tarzı yetiştirilen Türk insanı soğuk duş sonrası zatürre oluverir mi, bilemedik doğrusu!

Benzer Haber

https://www.torik.tv/yasam/sicaklardan-korunmanin-pratik-yollari/

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI