Biz Affetsek Sosyal Medya Affetmez!

  
   Torik Yazarı                        

Sosyal Medyaya bağımlı halde yaşadığımızın artık hepimiz farkındayız. Telefon kilidini açıp saate bakar gibi ilk boş anımızda telefonun kilidini açıp sosyal medya hesaplarımızı 2 saniyeliğine de olsa kontrol etmezsek içimiz rahat etmiyor. Tabii kimilerimiz var ki tüm hayatını o sosyal mecralara göre yaşıyor ve hatta geçimini o mecralardan sağlıyor. E hal böyleyken hayatımızın bir parçası haline gelmiş bu dünyanın kendine has kuralları, olurları, olmazları var. Uyarsan vezir uymazsan rezil olduğun kurallar…

1Kim O Otomatik Etiketlenmesini Kapatmayan Cengaver?

Girdiğin arkadaş ortamında onlarca fotoğraf çekilmiştir. O onlarca fotoğraftan belki de sadece bir tanesinde eciş bücüş bir haldesindir ama fotoğrafı sosyal medya hesabında paylaşan arkadaşın da şansa bak ki o gün onlarca fotoğraf içinden sadece o karede parlıyordur. Seni hiç düşünmeden harcayacağını biliyorsun, değil mi? Çünkü hangimiz harcamadık? Etiketlenme ayarlarını hemen otomatikten çıkar. Etiketlenme, etkilenme… Fotoğraflarda nadiren güzel çıkan arkadaş affetmez, unutma…

2Beğenme Hızıyla Doğru Orantılı Olarak Artan Karp Çarpıntısı ve Anksiyete

Evet çok kibarsın, çok tatlısın. Beğenmişsin, hoşlanmışsın. Art arda bütün fotoğrafları beğenmek istiyorsun ama yarın sabah iş var, olmaz. Biz telefonu sırf bu bildirim sesi yüzden sessize alırsak alarmı nasıl duyalım, değil mi? Hayır, tamam çok kibarsın ama biz de sabah erken kalkacağız.

3Görmeyeli Sen De Avatar Olmuşsun?

Bu uyarımız özellikle çok takipçisi olan arkadaşlarımıza gelsin. Lütfen photoshop yaptığımız fotoğrafları önceden hikayemizde veya başka bir sosyal mecrada paylaşıp paylaşmadığımızı unutmayalım. Kaç kişi o ekran görüntülerinin kurbanı olup before and after’ların azizliğine uğradı haberiniz var mı? Photoshop affetmez, ekran görüntüsü hiç affetmez.

4Kırmızısını Bulsaydım Yanlışlıkla Ona Etiketleyecektim Seni, Ama Yoktu

Şansa bak ki kızlarla kendi aranızda birbirinizi etiketlediğiniz çekilişlerden birine yanlışlıkla erkek arkadaşını etiketledin. Aaa yine şansa bak ki etiketlediğin çekilişte hediye olarak tek taş pırlanta kazanıyorsun. Evlenmek istiyordun, değil mi sen? Yapmayalım bunları. Yani bir tek evlilik muhabbeti değil, özel günlerde istediğimiz bir hediye varsa bunu da yakınlarımıza karşı açıkça dile getirebiliriz bence. Çekilişlerde sözde yanlışlıkla etiketlenen kişi olmak biraz üzücü oluyor çünkü.

5Sen Yine Keşfet Ama Daha Dikkatli Keşfet

Instagram’ın keşfet sekmesinde hangimiz kendimizi kaybedip hint danslarından kedi videolarına, adını bile bilmediğimiz dizilerin kesitlerinden makyaj videolarına savrulmadık, değil mi? Bu saydıklarımızın hepsi keşfet sekmesinin ‘’Zaman, hiç çaba sarf etmeden hunharca nasıl öldürülür?’’ sorusuna cevabı niteliğindeki özellikleriydi. Peki ya keşfet sekmesinin hikayeler kısmında umarsızca ilerlerken takipten çıkardığın ve hiç de haz etmediğin kişinin profiline denk… Yo hayır, devamını getiremeyeceğim. Dikkatli ol, çok meraklı olma.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI