104 Yaşındaki Japon Doktordan 14 Tavsiye

  
   Torik Yazarı                        

Shigeaki Hinohara 104 yaşında bir Japon. Son yıllarda işi yazarlığa vurmuş, birçok kitap yayınlamış. Kitaplarından en ünlüsüyse ‘Living Long, Living Good-Uzun Yaşamak, İyi Yaşamak’. Shigeaki Hinohara ‘New Elderly Movement’ isimli bir hareketin de yaratıcısı. 104 yaşındaki Japon ‘güzel yaşlanmak’ için örnek gösterilen isimlerden. Hinohara’nın sizler için 14 tavsiyesi var. Bakalım neymiş bu tavsiyeler?

1Örnek Aldığınız Biri Olsun

Hinohara’ya göre en önemli tavsiye bu. Örnek aldığınız biri olsun, popüler kelimeyi kullanırsak kendinize bir ‘rol model’ edinin. Peki Hinohara’nın rol modeli kimmiş? Babası. Ne zaman bir zorlukla karşılaşsa kendine “babam olsaydı ne yapardı?” diye sorarmış.

2Bilgini Paylaş

Hinohara her yıl yaklaşık 150 konferans veriyor ve bildiklerini aktarıyor. Bu çok önemli onun için. Yaklaşık bir buçuk saat süren bu konferanslar sırasında genellikle ayakta duruyor. 104 yaşında bir konuşmacı. Muhteşem!

3İnsanları İyileştirmek İçin Bilim Tek Başına Yeterli Değildir

Hinohara böyle diyor ve tahminimizce bilim insanlarını kızdırıyor. “Her insan tektir ve iyileşme şekli de tektir” diyor Japon doktor ve alternatif tıbba kucak açıyor, doktorları kızdırmak pahasına…

4Ağrı Denilen Şey Garip Bir Şeydir

“Ağrının etkisini hafifletmek için bir şeylerle uğraş. Evcil hayvanlarınla oyna mesela ya da müzik dinle” diyor Hinohara. Bize biraz hafif bir tavsiye gibi geldi. Keşke tüm ağrılar evdeki kediyi mıncıklamakla geçse!

5Emekli Olmayın

Kaliteli yaşam üzerine yazılan çizilen her yazıda değişmeyen madde. Evet, mümkünse kendinizi emekli etmeyin. Özellikle de hayattan. “Mesleğinizi seviyorsanız, yapmaya devam edin” diyor Hinohara. İnsanın sevdiği şeyi yapıyor olması ne kadar güzel, değil mi?

6Para Kazanmak Tek Hedefiniz Olmasın

Japon doktorumuz kısacası bizim ünlü deyimimizi hatırlatıyor; ‘dünya malı dünyada kalır’. Japonların buna benzer bir deyimleri var mı emin değiliz ama Hinohara’nın bu tavsiyesinin bizim kültürümüzde fazlasıyla yeri var yani!

7Merdivenleri Kullan

İster inanın ister inanmayın Hinohara hala merdivenden çıkıyor, çok zorda kalmadıkça asansöre binmiyormuş. Onu bir de İstanbul’da Burhaniye metrobüs istasyonuna çıkan merdivenlerden çıkarmak lazım. Hayata küser bizce! İşin esprisi bir yana Hinohara ‘hareket’ diyor, bol bol hareket.

8Bir Motivasyonunuz Olsun

Yani hayata küsmeyin. Hep bir şeyin peşinden gidin. Motivasyon iyidir. Bir şeyler araştırın, notlar alın, dolaşın kısacası bir şeyler yapın.

9Doktorunuzun Söylediği Her Şeye İnanmayın

Ve bunu söyleyen bir doktor! Evet bizde oynayan ismiyle ‘Doktor House’ dizisini seyredenler bilir. Hastalıklar bin bir bilinmeyenli denklemlere benzer. Yani doktorunuz her zaman doğru teşhisi koyamayabilir.

10Kendi Kontrolünüzde Olmayan Şeyler İçin Endişelenmeyi Bırakın

Olmadık şeyler için depresyona girmeyin. Dünyada olan biten birçok şeyi sizin kontrol etmeniz olası değil. “Yani doktorumuz böyle diyor. Ne, olur mu öyle şey?” diyenler çok olacaktır.  Evet, ne yani, o zaman susup oturalım mı? Hinohara’nın bu tavsiyesinin biraz ucu açık sanki.

11Hayattan Zevk Alın

Diyor bizim 104 yaşındaki bilge Japon’umuz. Yağmur mu yağıyor? Keyfini çıkar. Aklımıza ‘Singing in the Rain’ filmi ve Gene Kelly’nin yağmur altındaki o muhteşem dansı geldi. Ama aynı anda bir sahne daha canlandı gözümüzde. Saat 18.00’da Zincirlikuyu metrobüs istasyonunda itişen İstanbullular… Onlara da “hayattan zevk alın” demek istedik ama kafamıza çanta yemekten korkuyoruz açıkçası!

12Enerji Mutluluktan Gelir

‘Can boğazdan gelir’ gibi bir şey olmuş bu madde! Hinohara “çocuklar gibi olun ve hayatın her dakikasında eğlenin, hayatın tadını çıkarın” diyor. Keşke hepimiz çocuk kalabilsek, değil mi? Doğayı doya doya içimize çekebilsek.

13Geleceği Planlayın

Bunu söyleyen 104 yaşında bir insan. Bunu unutmayalım. Hinohara 2020 yılında Tokyo’da yapılacak olan Olimpiyat Oyunları’na gitmeyi planlıyormuş mesela. Biletler satışa çıkar çıkmaz alacakmış. Bu da ona 2 yıllık ekstra bir süre anlamına geliyor. Tribünde 106 yaşında bir seyirci. Gerçekten de önemli.

14Fit Kalmak İçin Elinden Geleni Yap

“Söylemesi kolay!” deyip, kesip atmayın. Hinohara her sabah kahve, portakal suyu ve zeytinyağı yiyormuş. Öğlen yemeğinde kurabiye ve süt, akşamlarıysa balık, sebze ve pirinç pilavı. Şimdi doğal olarak bu biraz Japonlara özgü bir menü olmuş, pirinç, balık ve saire. Ama yeteri kadar kalori, çeşitli yiyecekler, bol sebze ve bol lifli gıdalar her sağlıklı yaşam reçetesinin olmazsa olmazları. Aman beslenmemize dikkat edelim!

Benzer Haber

Sağlıklı Olduğu Kadar Tehlikeli de Olabilecek 10 Besin

Kanserden Korunmak İçin Şunlardan Uzak Durun

https://www.torik.tv/yasam/bendenizin-alman-hastaneleriyle-imtihani/

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI
  1. […] 104 Yaşındaki Japon Doktordan 14 Tavsiye […]