Yeldeğirmeni Açık Alan’da Yeni Bir Sergi

  
   Torik Yazarı                        

Yeldeğirmeni Uzun Hafız sokak no 44’te yer alan Açık Alan galerisi 4 sanatçının eserlerinden oluşan etkileyici bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Açık Alan’ın, farklı sanatçıları bir araya toplayan bir konsepti olan Açık Sergi’nin üçüncüsünün başlığı Hot Dog.  Bu seferki sergide yer alan sanatçılar Mustafa Horasan, Burcu Perçin, Şevket Sönmez ve Evren Sungur.

Türk resim sanatının önemli isimlerinden biri olan, 1965 doğumlu Mustafa Horasan sergide son dönem eserleriyle yer alıyor.

Şevket Sönmez’in sergide yer alan eserlerinin yanında ‘fotoğraf çekerseniz flaş kullanın’ yazıyor. Sergi salonlarında ve müzelerde genelde tersini görmeye alışmış bizler için bu ibare biraz şaşırtıcı. Ama bunun tabii ki geçerli bir sebebi var. Sönmez’in tablolarını flaşla fotoğrafladığınızda apayrı eserler çıkıyor ortaya.

Flaş kullanmadan çekilen bir foto
Aynı tablonun flaşlı hali

Sanatçının eserlerinde ortaya çıkan bu efekt, tablonun üzerine verilecek bir aydınlatmayla da elde edilebiliyor.

Şevket Sönmez’in bu diğer 2 tablosunu flaşlı çekme işini size bırakıyoruz

1979 doğumlu Burcu Perçin ise Mimar Sinan mezunu. Resim kadar heykel ve fotoğraf sanatlarıyla da ilgilenen Perçin’in eserleri 2017 yılında Galeri x-ist’te sergilenmişti. 1980 doğumlu Evren Sungur serginin bir diğer ismi. Yeditepe’de mimarlık okuduktan sonra bir de Mimar Sinan’da eğitim alan Sungur Beyoğlu’ndaki atölyesinde üretmeye devam ediyor. Sungur 2009 yılı Nuri İyem Resim Yarışması birincilik ödülü sahibi bir ressam.

Açık Alan’daki sergiyi gezmek için 7 Nisan’a kadar vaktiniz var.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI