Tolstoy’un Eserlerini Hiç Kendi Sesinden Dinlediniz mi?

  
   Torik Yazarı                        

Zengin bir aileden gelse de her zaman halkın sorunlarıyla iç içe olmayı ve onlara bir şekilde çözüm üretebilmeyi amaçlamış ünlü yazar Tolstoy ‘’Şunu hiç unutmamalıdır ki sanat, bir fedakarlık abidesidir. Eğer siz fedakarlığa talip değilseniz, milyonlarca insanın ömrünü verdiği bu müesseseye katılma hakkınız yoktur’’ demiş. Sanatın amacını çözümlemiş fakat hayatı boyunca gerek yaşadığı aile sıkıntılarından gerekse sağlık sorunlarından dolayı yaşamın, yaşamanın amacını kafasında hiçbir zaman netleştirememiştir. Sonunu bir türlü getiremediği eğlence dolu üniversite yıllarından kendini toprağa adadığı bir çiftlik hayatına, fikirlerinin daha da şekillendiği savaş cephesinden başta güzel giden fakat sonra bir kabusa dönüşen aile hayatına uzanan bir yolculuk diyebiliriz Tolstoy’un hayatı için.

Geçtiğimiz günlerde Ümid Gurbanov adındaki Twitter kullanıcısı, ünlü yazar Tolstoy’un 1909 yılında kaydettiği bir ses kaydını Türkçe’ye çevirerek hesabında paylaştı.

Kayıtta kendi eserlerinden kesitleri seslendiren ve ‘’Gelecek için endişe etmeyin, gelecek diye bir şey yoktur. Sadece şimdi vardır, onun için yaşayın. Ve şimdinin içinde iyiyseniz sonsuza dek iyisiniz demektir’’ diyen ünlü yazar bu kesitleri tam 4 farklı dilde okumuş. Yine Ümid Gurbanov’a ait olan ‘’ Bir Nevi Dipnot’’ adlı Youtube hesabından bu kayıtla ilgili diğer bilgilere ve daha birçok değerli röportaj, söyleşi ve ses kaydının Türkçe altyazılı hallerine ulaşabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI