Sinemaseverler İçin Paris’te Kaçırılmayacak Bir Sergi Var

  
   Torik Yazarı                        

Sinema sitelerinin arama kısmına daha siz ‘sergi’ yazarken karşınıza onun adı çıkıyor; Sergio Leone. 60’larda ard arda yaptığı Western’lerle türün kurallarını değiştiren ünlü İtalyan yönetmen…

Fotoğraflar: Ali Sönmez

‘Birkaç Dolar İçin’, ‘Bir Avuç Dolar’, ‘Batıda Kan Var’, ve tabii ki ‘İyi, Kötü, Çirkin’ bizdeki isimleriyle onun unutulmaz filmleri. Bir de uzunca bir aradan sonra çektiği ve aynı zamanda yönetmenliğini yaptığı son film olan ‘Bir Zamanlar Amerika’ (1984). Roma’nın ünlü Trastevere semtinin sokaklarında kovboyculuk oynayan 1929 doğumlu Sergio sinemacı bir aileden geliyordu. Annesi aktris, babası İtalyan sinemasının öncü yönetmenlerinden biriydi. İşte henüz 60 yaşındayken, 1989’da kaybettiğimiz bu usta yönetmenin hayatı ve eserleri Paris’te kapsamlı bir sergiyle anılıyor.

Serginin adı ‘Il etait une fois Sergio Leone’ yani onun unutulmaz filmine de göndermeyle ‘Bir Zamanlar Sergio Leone’. 10 Ekim’de başlayan sergi 27 Ocak 2019’a kadar açık olacak. Cinematheque Française- Fransız Sinematek’inin düzenlediği sergi usta yönetmenin çocukluk yıllarından başlıyor ve ölmeden önce üzerinde çalıştığı son senaryosu ‘Stalingrad’a kadar geliyor.

Sergide, ‘Bir Zamanlar Amerika’da filminde Robert de Niro’nun, Elizabeth McGovern’in giydikleri kostümlerden, filmlerde kullanılmış olan silahlara, yönetmenin pasaportu gibi özel eşyalarından filmlerden çok özel karelere kadar birçok ilgi çekici parça sergileniyor.

Sergiyi gezenlere, Leone’den ayrı düşünemeyeceğimiz, yönetmenin tüm filmlerinin müziklerini yapmış olan Ennio Morricone’nin eserleri eşlik ediyor. Yolu bir şekilde Paris’e düşeceklere tavsiyemiz, eğer hele biraz da sinemayı seviyorlarsa, rue de Bercy 51 numarada yer alan bu sergiyi kaçırmamaları.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI