Salt Galata’dan İlk Kadın Ressamımız Mihri Hanım Sergisi

  
   Torik Yazarı                        

Türk resminin ilk kadın ressamı olan Mihri Müşfik çok önemli bir sanatçı. Ama maalesef çok az tanınıyor. Hakkında çok az şey biliniyor. Bunun bir sebebi de Mihri Müşfik’in yaşamının büyük kısmını Amerika’da geçirmiş olması. İşte Salt Galata bu önemli ismi ‘Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı’ sergisiyle gündeme taşıyor. Sergi 7 Mart-9 Haziran 2019 tarihleri arasında gezilebilecek.

Mihri hanımın 1920 tarihli oto portresi Yapı Kredi Koleksiyonu’nda yer alıyor

Mihri, 13 Aralık 1885’te İstanbul Kadıköy’de doğdu. Tanınmış bir ailenin kızı olarak çocukluğundan itibaren sanatla ilgilendi. Ailesinin Yıldız Sarayı ziyareti sırasında padişah II. Albülhamid’le tanıştırıldı. Küçük kızın resimlerini beğenen II. Albülhamid onun saray ressamı Fausto Zonaro’dan ders almasını sağladı. Eğitimine Avrupa’da devam eden Mihri Müşfik İstanbul’a dönüşünde kızların güzel sanatlar eğitimi alabileceği İnas Sanayi-i Nefise’nin kuruluşunda aktif görev aldı. Okulda ders verdi ve okulun müdürlüğünü yaptı. Dönemin önde gelen sanatçıları, gazetecileri ve bilim adamlarıyla yakın dostluklar kurdu. 1905-1922 yılları arasında Müşfik Selami ile evli kaldı. Bu dönemdeki eserlerini Mihri Müşfik olarak imzaladı. Diğer dönemlerde yaptığı eserler Mihri Rasim imzasını taşır. Boşanmanın ardından 1922’de Roma’ya giden Mihri bir süre Avrupa’da yaşadıktan sonra 1927’de temelli Amerika’ya yerleşti ve 1954’teki vefatına kadar orada bohem bir yaşam sürdürdü.

Mihri hanımın fırçasından şair, politikacı, büyükelçi Munis Faik Ozansoy’un çocukluk portresi / Özel Koleksiyon

Mihri Müşfik özellikle portreleriyle tanınıyor. Sanatçının portresini yaptığı ünlü isimler arasında Mustafa Kemal Atatürk ve Papa XV. Benedict de bulunuyor. Taha Toros 1988’de tamamladığı ve Akbank Yayınları tarafından basılan ‘İlk Kadın Ressamlarımız’* kitabında Mihri hanımın yaklaşık 150 eserinin bilindiğini belirtiyor. Bu resimlerden sadece 30 kadarı Türkiye’de çeşitli müzeler ve özel koleksiyonlarda bulunuyor. Salt Galata’nın sergi kapağında da Mihri hanımın oto portresi yer alıyor. Hakkında az şey bilinen, eserlerine ulaşmanın zor olduğu bir sanatçı Mihri hanım. Hakkında yapılan bu ilk kapsamlı serginin araştırmalarını Özlem Gülin Dağoğlu ile Gizem Tongo gerçekleştirmişler. Sergi kapsamında Salt Galata’da bir de söyleşi düzenleniyor. ‘Mihri’ye Bugünden Bakmak’ başlığını taşıyan söyleşiye konuşmacı olarak Özlem Gülin Dağoğlu, Gizem Tongo ve Ahmet A. Ersoy katılıyorlar. Söyleşi 12 Mart Salı günü saat 19.00’da Salt Galata’da.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI