İstanbul Modern Taşınıyor

  
   Torik Yazarı                        

İstanbul Modern bundan tam 14 yıl önce kapılarını açmış, şehre yeni bir cazibe merkezi kazandırmıştı. 14 yıl boyunca onlarca sergiye ev sahipliği yaptı. Müzeyi bu güne kadar 7 milyondan fazla kişi ziyaret etti. Çocuklar için yapılan etkinlikler maalesef sanattan uzak yetişen küçüklerimizi biraz da olsun resimle, heykelle, seramikle buluşturdu.

Foto: Gezip Gördüm

İstanbul Modern Karaköy semtinin popüler olmasına da büyük katkıda bulundu. Bu ihmal edilmiş semt, müzenin açılmasıyla birlikte hareketlendi, canlandı, bugünkü popüler kimliğine kavuştu. Ve işte bu güzelim müze o muhteşem yerinden taşınıyor. Taşınma haberini müzenin mütevelli heyeti başkanı Oya Eczacıbaşı duyurdu. Eczacıbaşı şöyle konuştu, “Şimdi, yeni bir başlangıç için yol alma zamanı. 14 yıl önce kuru yük deposundan dönüştürdüğümüz koleksiyonumuza, sergilerimize, sanatçılarımıza, her yaştan sanatseverlere ve bizlere ev sahipliği yapan, Karaköy’ün değişiminde en büyük payı olan İstanbul Modern, inanıyorum ki bir binanın ötesinde bir kimliğe sahip. Dünyaca ünlü İtalyan mimar Renzo Piano’nun imzasını taşıyacak ve İstanbul için bir ikon olacak bir mimari yapıyla Karaköy’e en kısa sürede geri döneceğiz”.

Foto: Urbanarty

İstanbul Modern yeni binasına kavuşuncaya dek bir süreliğine Beyoğlu’ndaki tarihi bir binada hizmet verecek. Osmanlı döneminin ünlü mimarı Alexandre Vallaury imzalı 1896 tarihli bu bina geçici olarak İstanbul Modern’in koleksiyonuna ev sahipliği yapacak.

İstanbul Modern 18 Mart’ta kapanıyor. Bu güzelim binayı son bir kez görmek istiyorsanız az zamanınız var, acele edin.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI
  1. […] Benzer Haber torik.tv/kultursanat/istanbul-modern-tasiniyor/ torik.tv/kultursanat/istanbul-moderni-gezmek-icin-son-gun/ […]