Hürriyet Kitap Sanat 2017’nin En İyi 10 Yerli Filmini Seçti

  
   Torik Yazarı                        

Dergiler, gazeteler, internet siteleri ardı sıra ‘En İyi’ listelerini yayınlıyorlar. Bu modaya Hürriyet Gazetesi’nin cuma günleri gazeteyle birlikte verdiği Kitap Sanat eki de katıldı. 10 kişilik jüri bakın hangi filmleri listeye almış.

1Koca Dünya

Reha Erdem imzalı film özellikle görsel açıdan kaçırılmayacak bir sinema deneyimi. 7 Nisan’da Başka Sinema dağıtımıyla vizyona giren film büyümenin ve kendi yolunu bulmanın zorlukları üzerine etkileyici bir yapım.

2Kaygı

Ceylan Özgün Özçelik’in ilk uzun metrajlı filmi. Genç yönetmen filminde medya, kentsel dönüşüm gibi sorunları irdeliyor. 12 Mayıs’ta Başka Sinema dağıtımıyla vizyona giren filmde başrolde Algı Eke yer alıyor.

3İşe Yarar Bir Şey

Yönetmen Pelin Esmer’in 5 yıl aradan sonra çektiği dördüncü sinema filmi farklı sınıflardan iki kadını bir tren yolculuğunda buluşturuyor. Başrolde, uzun süren bir aradan sonra sinemaya dönen Başak Köklükaya ve Öykü Karayel yer alıyorlar. Film Başka Sinema dağıtımıyla 27 Ekim’de vizyona girdi.

4Sarı Sıcak

Genç yönetmen Fikret Reyhan kamerasını hayatta bir şekilde başarılı olmaya çabalayan genç bir çiftçiye çeviriyor. Film Başka Sinema dağıtımıyla 23 Haziran’da vizyona girdi.

5Körfez

Genç yönetmen Emre Yeksan’ın bu ilk uzun metraj filmi boşandıktan sonra ailesinin yanına, İzmir’e dönen bir adamın ruhsal durumunu perdeye taşıyor. Başrolünde Ulaş Tuna Astepe’nin yer aldığı film Başka Sinema dağıtımıyla 1 Aralık’ta vizyona girdi.

6Yol Ayrımı

Yavuz Turgul’un ‘Av Mevsimi’nden tam 7 yıl sonra çektiği yeni filminde yine Şener Şen başrolde. Film Mazhar isminde sert ve acımasız bir işadamının geçirdiği trafik kazası sonrasında tamamen farklı bir insan oluşunu perdeye taşıyor. Şener Şen’e Rutkay Aziz, Tilbe Saran, Mert Fırat gibi isimler eşlik ediyor. Film UIP dağıtımıyla 10 Kasım’da vizyona girdi.

7Buğday

2007-2010 yılları arası art arda çektiği ‘Yumurta’, ‘Süt’, ‘Bal’ filmleriyle tanıdığımız Semih Kaplanoğlu’ndan tam 7 yıl aradan sonra yeni bir film. Siyah beyaz görüntüleriyle seyirciyi neredeyse farklı bir gezegene götüren ‘Buğday’ başroldeki Fransız oyuncu Jean-Marc Barr ile de dikkat çekiyor. Film Kurmaca Film dağıtımıyla 24 Kasım’da vizyona girdi.

8Kedi

Ceyda Torun imzalı bu belgesel Time Dergisi’nin 2017 yılının en iyi 10 filmi listesine bile girdi. İstanbul’un sokak kedilerini ekrana taşıyan belgesel İstanbullular için bildik şeyleri anlatsa da özellikle Amerika’da çok ilgi gördü. 9 Haziran’da Başka Sinema dağıtımıyla vizyona giren film, bir belgesel için çok önemli olan 24.000 seyirci rakamına ulaşarak ülkemizde de başarılı oldu.

9Taş

Orhan Eskiköy imzalı film yıllar önce kaybolmuş oğullarının çaresizce dönüşünü bekleyen bir ailenin hikayesini perdeye taşıyor. Başrolde Muhammet Uzuner yer alıyor. Taş, Kurmaca Film dağıtımıyla 13 Ekim’de vizyona girdi.

10Tarla

Borç batağına batmış bir adamın köyündeki tarlayı satabilmek için ailesinin yanına gitmesini anlatan film Hürriyet jürisinin En İyi 10 Film listesine girmeyi başarmış. Tarla, Kurmaca Film dağıtımıyla 22 Eylül’de vizyona girdi.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI