Fransa’nın En Çok Satan Ama En Çok da Eleştirilen Yazarından Yeni Kitap

  
   Torik Yazarı                        

Çok satan bir yazar sevilir mi? Cevap, genelde sevilmez. Hele bir de sevilmek için özel çaba harcamıyorsa. Bunun en önemli örneklerinden biri Fransız yazar Michel Houellebecq (o kadar harf sizi korkutmasın, yazarın adı bu kadar basit okunuyor, Mişel Uelbek). Her yeni romanıyla olay yaratıyor, edebiyat dünyasının şimşeklerini de üzerine çekiyor. Yazarın 7. romanı ‘Serotonine’ Fransa’da yayınlandı. Gelin bu Fransız edebiyatının sevilmeyen çocuğunu yakından tanıyalım.

Yazarın verdiği çok ender röportajlardan biri, Lui dergisinin Mayıs 2014 sayısında yayınlandı

Houellebecq 2010 yılında Fransa’nın edebiyatta en önemli ödülü olan Prix Goncourt’la (Goncourt Ödülü) şereflendirildi. Bu ödüle layık görülen romanı ‘La Carte et Le Territoire’ çok da uzak olmayan bir gelecekte, İslami bir cumhuriyet olmuş Fransa’yı anlatıyordu. Popüler olmayı bilen yazarımız hem gündemi takip ediyor, hem Fransa’da giderek güçlenen milliyetçi duyguları gıdıklıyor hem kendi siyasi görüşüne en yakın olan Fransız Sağına selam gönderiyor hem de kendi gündemini yaratıyordu. Üstelik Charlie Hebdo dergisine yapılan İslami terör saldırısıyla neredeyse aynı günlerde piyasaya çıktı bu kitap. Bu kadar gündemin nabzını tutmak da başka bir yetenek olmalıydı. Yazar ‘Temel Parçacıklar’ adlı romanında abartılı bir cinselliği kitabının sayfalarına taşımış, modern insanın mutlu olma olasılığı olmadığını öne sürmüştü. Houellebecq ilk romanının konusunu da ustaca seçmiş, kapitalist sistem eleştirisini kitabının ana ekseni yapmıştı. Popüler olan, okuyucu çekebilecek hiçbir konu yazarın ilgisinden kaçmıyordu. İslami terör, insan klonlama, kapitalizm eleştirisi, cinsellik, gündem demek Houellebecq demekti bir anlamda!

1994’den bugüne olay yaratmaya devam eden Michel Houellebecq’in son kitabı ‘Serotonine’ ilk baskısında Fransa’da 320.000 basıldı. Sayı burada da kalmayacak tabii. İkinci, üçüncü baskılar gelecek. Bir önceki kitabı ‘Soumission’ Fransa’da tam 800.000 satmıştı. Bu muhteşem bir rakam. Aynı kitap Almanya’da da yarım milyondan fazla sattı. Houellebecq’in kitapları şu ana kadar tam 42 dile çevrildi. Yazar çok ender röportaj veriyor. Bu tutumunu, yazarın 20 yıllık temsilcisi François Samuelson “sadece romanları üzerine sorular sorulmuyor özellikle politika üzerine sorular geliyor” diye anlatıyor. Yazar bu yüzden röportaj vermiyormuş. Zaten o konuşmadıkça kitapları daha bile çok satıyor! Uzun yıllar İrlanda’da yaşayan yazar Paris’e dönüşünde de farklı bir mahallede yaşamayı seçmişti. Paris’in kenarlarında yer alan 13. Mahalle’ye yerleşen Houellebecq bu seçimi hakkında sorulan sorulara da “Otobana yakın, istediğim an şehirden çıkabilirim” diye yanıt veriyor. Hep bir mutsuz adam imajı veren yazar aslında günümüz edebiyat dünyasının en çok kazanan yazarı. Günde 4 paket sigara içmesiyle tanınan yazarın sağlık sorunları da var. 1958 doğumlu Houellebecq Fransa’da seveni kadar sevmeyeni de olan, özellikle edebiyat dünyasında çokça ‘kıskanılan’ bir yazar.

Yazarın Romanları
1994 Extension du Domaine de la Lutte – Kuşatılmış Yaşamlar – Can Yayınları
1998 Particules Elemantaires – Temel Parçacıklar – Can Yayınları
2001 Platforme
2005 Possibilite d’une Ile
2010 La Carte et Le Territoire –Harita ve Topraklar – Can Yayınları
2015 Soumission
2019 – Serotonine

Yazara Goncourt Ödülü kazandıran romanı bizde Can Yayınları’ndan satışa çıktı

Fransa’nın yaşayan en ünlü yazarlarından biri olmasına ve Avrupa’nın en çok okunan çağdaş yazarı olmasına rağmen romanlarından sadece 3 tanesi Türkçeye çevrildi. Bu 3 romanı yayınlayan Can Yayınları’ndan Houellebecq’in eserlerinin devamını da bekliyoruz Torikçiler olarak!

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI