En Pahalı Tablo Rekoru Kırıldı!

  
   Torik Yazarı                        

Yaşayan ressamlar arasında en pahalı tablo rekoru 90 milyon dolar satış fiyatıyla kırıldı. Tablo tabii ki yaşayan efsane David Hockney’e ait.

Hockney günümüzün popüler ressamları arasında, kuşkusuz ilk sıralarda yer alıyor. Christie’s müzayede evinin geçtiğimiz Perşembe günü gerçekleştirdiği satışla David Hockney’nin ‘Portrait of an Artist’ isimli tablosu tam 90,3 milyon dolara alıcı buldu. Tablo daha önce, 1972 yılında New York’da sadece 18.000$’a satılmıştı. Ve hemen birkaç ay içinde 50.000$’a tekrar satılmıştı. Hockney’nin bu tablosu üzerinde çokça yazılan çizilen bir tablo. Sanatçı 1974 tarihli ‘A Bigger Splash’ isimli belgeselde bu tablonun yapılışı da yer alıyor. İngiliz yönetmen Jack Hazan 1971, 1973 yılları arasında Hockney’yi takip etmiş ve ortaya sanatçı hakkındaki en kapsamlı eserlerden birini ortaya çıkarmıştı. Hockney kendi yazdığı 1988 tarihli kitap ‘David Hockney by David Hockney’de de bu tabloya önemli bir bölüm ayırmıştı. Tablonun hikayesi kısacası şöyle; Hockney’nin atölyesinde, şans eseri yere 2 fotoğraf düşüyor. Ve bu fotoğraflar üst üste duruyor. Bunlardan biri arkadaşı Peter Schlesinger’ın, diğeriyse bir yüzücünün. Hockney de bu şans eseri bir araya gelmiş 2 fotoğraftan bu ünlü tabloyu yaratıyor.

Şu ana kadar en yüksek rakama satılmış resim ise Fransız ressam Paul Cezanne imzalı ‘Card Players-Kart Oynayanlar’. Katar Kraliyet ailesi bu tablo için 250 milyon doları gözden çıkarmıştı. İkinci sıradaysa bir Picasso eseri yer alıyor. ‘La Reve-Rüya isimli bu tablonun satış fiyatı da 155 milyon dolardı.

Benzer Haber

Dünyanın En Pahalı 10 Tablosu

https://www.torik.tv/kultursanat/20-avrupa-ulkesi-en-bilinen-tablolari/

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI