Da Vinci’nin Salvator Mundi Tablosu Kayıp

  
   Torik Yazarı                        

Da Vinci’nin ünlü tablosu Salvator Mundi- Dünyanın Kurtarıcısı tam 450 milyon dolara satılarak en pahalı tablo olmuştu. Tablonun yeni sahibi Suudi Arasbistan prensi Salman’dı. Buraya kadar her şey normal. Ama sanat piyasalarında konuşulan dedikoduya da göre tablonun akıbeti belli değil!

Peki niye böyle bir dedikodu çıktı? Çünkü, tablonun eylül ayında açılışı yapılan Abu Dhabi Louvre Müzesi’nde sergileneceği duyurulmuştu. Ama tablo bu yeni müzede yer almadı.

Christie’s Müzayede Evi tarafından kasım 2017’de satılan tablo Hazreti İsa’yı sağ elini kaldırmış, sol elindeyse bir küre tutarken resmediyor. Tablonun önceki hikayesi de hayli ilginç. 1500’lü yıllarda yapılan tablo önce İngiliz Sarayı’na girmiş, İngiltere Kralı I. Charles’ın koleksiyonunda yer almış. Ardından tablo kayboluyor. 1900’lerin başında hasar görmüş bir şekilde ortaya çıkıyor ve bir İngiliz sanat koleksiyoncusu tabloyu satın alıyor. Bu hasar görmüş tablonun orjinalliği sorgulanınca 1958 yılında sadece ve sadece 60 dolara el değiştiriyor. Ve geliyoruz 2005 yılına. Yapılan araştırmalar sonucu tablonun orjinal olduğu raporla kanıtlanıyor. Ve tablo bir kez daha el değiştiriyor. Bu seferki sahibi Rus milyarder Dimitry Rybolovlev. 2005’te 127,5 milyar dolara satılıyor. Ve 2017’ye geldiğimizde tablo 3 katından da fazla bir fiyata Rusya’dan Suudi Arabistan’a geçiyor.

Geçiyor geçmesine de tablonun nerede olduğu büyük bir soru işareti. Dünya sanat camiası ayağa kalkmış durumda. 500 yıllık tablonun çok özel koşullarda saklanması gerektiği çokça dile getiriliyor. Suudi Arabistan sarayındansa şimdilik bir açıklama yok.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI